С промените в конституцията, касаещи съдебната система се прави първата стъпка, заяви за Радио Пловдив адвокат Михаил Екимджиев. Според него е изключително важно промените да създадат предпоставки независими съдии да влезнат в системата и да се излезе от зависимостта на прокуратурата.
"Зависимостта на съда, на магистратите от прокуратурата е социалистически модел. Това е нелепа реминисценция от сталинския модел, при който прокуратурата решаваше всичко , а съдът беше някакъв спомагателен орган", коментира адвокат Екимджиев.
Той коментира и неофициалната към момента позитивна оценка на Венецианска комисия, за промените в конституцията, отнасящи се до съдебната система и за една от тях - идеята за разделянето на Висшият съдебен съвет.
Според юриста това, което не се разбира от голяма част от публиката като промяна в конституцията е промяната - да се създадат предпоставки, макар и след години в тази система да влизат ерудирани и читави, независими съдии.
По думите му, промените трябва да гарантират най-добрите от тях да застават на ключови места, а не в съдебната система като съдии да стават хора, предложени от прокуратурата, която е страна във всеки наказателен процес.
Според него клишето :"Няма лоши закони, а има лоши съдии" означава, че и най-лошите закони могат да бъдат хуманизирани и европеизарани от добри съдии.
"Затова е изключително важно добри и независими съдии да попадат в системата и да израстват . Това е смисълът от разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии . Това е ключът към съдебната реформа, категоричен е юристът.
Следващата стъпка трябва да бъде осъществяването и на обществен контрол върху дейността не само на прокуратурата, но и на главния прокурор, заключи адвокат Екимджиев.
Интервюто може да чуете в звуковия файл.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..