Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма вредни храни, има вредни количества

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев и министърът на здравеопазването Петър Москов ще представят днес правителствената програма „За здраво поколение“ и проектозакона за данък обществено здраве. Очаква се акциз да се налага върху четири групи храни - тези със съдържание на хидрогенирано растително масло, с високо съдържание на сол, съдържащите кофеин или таурин и върху продуктите с високо съдържание на захар и подсладители. 

Ще се правят и изключения на основни храни - например сиренето няма да се облага, въпреки че има високо съдържание на сол.
Тепърва ще се изяснява размерът на новия налог. Досега се обсъждаха варианти за акциз между 3 и 10%.

Проф. Божидар Попов – пpeдceдaтeл нa Бългapcкoтo дpyжecтвo пo хpaнeнe и диeтeтикa  казва, че няма вредни храни, а вредни количества.

Ние разделяме храните на здравословни храни и по- малко здравословни храни. Не е коректно да делим храните на вредни и полезни. Една храна, ако я определим за вредна, значи не е храна. Въпросът е в количествата, а не до състава на храната. Ако храната е замърсена с фабрични компоненти или микроорганизма тя е опасна, обясни професорът.

Храните могат да се разделят на здравословни и по- малко здравословни, но и най- здравословната храна ще стане вредна, ако се приема прекомерно, добави той. Контролът върху производителите е много важен, защото това помага на  хората, за да не злоупотребяват с тези храни. 

Смятам, че този данък няма да е ефективен и ще създаде напрежение сред производителите. Страните, които го въведоха вече го отмениха, каза пред Радио Пловдив проф. Попов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52