Производителите на безалкохолни напитки очакват силен натиск върху бизнеса си ако се въведе т.нар. "данък обществено здраве". Законът е дискриминационен, той ще доведе до свиване или затваряне на производства, до съкращения и дори фалити на фирми и при това няма да постигне ефекта, който здравните власти очакват от него- да подобри здравния статус на хората. На това мнение е Иван Пенков - главен технолог във фабрика за производство на безалкохолни напитки.
" Според мене би трябвало да се говори за нездравословен модел на хранене. Всеки би трябвало да взима личния си пример и да го пренася вкъщи или на работата си. Министерството като цяло създава една реклама на всички български производители, уронва авторитета им с години като не дава достатъчно информация на потребителите какво всъщност иска да постигне с този закон, какъв е смисълът на данъка, който искат да наложат".
Р. П.: Защо така е? От министерството казват „искаме хората да бъдат по-здрави”. Достъпността, в случая финансовата, на тези храни да е малко по-висока, за да отдели потребителя от тях, респективно ако това ще поощри купуването на по-здравословни напитки, а пък производителите като вас да бъдат поощрени да влагат качество и по-малко вредност. Не ви ли се струва логично или не е достатъчно издържано според това, което познавате като предложение.
"Всеки регистриран производител работи по утвърдени рецептури, влага суровини, които са разрешени от Европейската агенция по безопасност и по никакъв начин всички влагани суровини не застрашават здравето на хората. Те са одобрени и ние верифицираме качеството на продуктите си ежедневно като правим лабораторни изследвания. Може би данъкът е дискриминационен и лошо замислен затова, защото според мене това едва ли ще реши здравния статус на българина като цяло.
Би трябвало да се създадат мерки, насочени към повишаване на информираността на нас като потребители, за подобряване на модела ни, за липсата на активност, за начина ни на живот като ежедневие, защото не само безалкохолните напитки, или кейк, или солените закуски, които купуваме в мрежата, но и начина на хранене вкъщи би трябвало да се промени.
Но хората, повярвайте ми, няма да нарушат ежедневния си ритъм. Те ще започнат да търсят заместители на това, което са купували досега с по-лошо качество, защото българина като цяло няма висока покупателна способност – ние нямаме доход, който ще ни позволи да заместим даден продукт с него по-качествено. И може би ще започне хората да си приготвят лакомства вкъщи, ще добавят отново захарта, която е контролирана в производството, но не е контролирана вкъщи, защото едва ли домакинята ще премери точно колко захар слага и ще изследва качеството на захарта, ще носи за лабораторни проби"...
Целия разговор с Иван Пенков можете да чуете в прикачения звуков файл.
"Нито един от сигналите, които в момента се излъчват, не могат да се приемат за достатъчно достоверни. Или като знаци по посока на несъздаване, или създаване на правителство. Смятаме, че в момента всички играят позиционна игра, която трябва да излъчва посланието към избирателите, а именно - че всички искат да има правителство. В момента всички..
"По пътищата в Пазарджишка област няма закъсали автомобили и бедстващи хора", каза Мирослав Стоянов, говорител на Областната дирекция на МВР. Той съобщи, че е отпаднало ограничението за товарни автомобили над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Велинград до границата в Благоевградска област. Остава обаче, забраната такива автомобили да се..
Инцидентите на пътя с жертви са в пъти по-малко при лошо време като снеговалеж, проливен дъжд или мъгла. Това става ясно от изследване на Института за пътна безопасност. От него става ясно, че през изминалата година при лоши условия са загинали 10 души или 2% от всички загинали при катастрофи през годината. Докато когато времето е..
Какво е да живееш 104 години? Историята на сладкаря Хачик Дикран Хачатурян Какъв е смисълът на живота и тайната на дълголетието? Колко сладък може да бъде животът, ако цял живот си подслаждал живота на другите? Отговорите на тези въпроси се крият в историята на 104-годишния Хачик Дикран Хачатурян, роден през 1920 г. в Бурса, Турция...
Общо 12 сигнала за аварийни ситуации са подадени през двата дни на снеговалеж в Пловдив, като в рамките на час всяка от ситуациите е била овладяна. Това съобщи директорът на общинското предприятие "Градини и паркове" Антон Георгиев в програма "Ден след ден". И в момента около 15 души от аварийните екипи, които режат клони и дървета, са на терен...