Книгата "120 години българско приложно, декоративно и монументално изкуство" ще бъде представена в Градска художествена галерия – Пловдив.
Петимата съставители Виолета Василчина, Димитър Грозданов, Долорес Дилова, Свилен Стефанов и Чавдар Попов, определят изданието като внушителна група пластични изкуства, също толкова значими, колкото изящните изкуства в общата панорама на художествения живот в България. То е своеобразно продължение на книгата „120 години българско изкуство (съюзи, дружества и групи 1892-2012)” и заедно с това до голяма степен представлява отделен самостоятелен том.
Книгата ще бъде презентирана от Съюза на българските художници и фондация „Поддържане на изкуството в България“
Читателят има възможност да се запознае с историческия развой, богатството на стилови и тематични тенденции, значителни автори и ярки художествени постижения в областта на църковната и стенно-монументалната живопис, витража и монументалната скулптура, на текстила и модата, керамиката и стъклопластиката, дърворезбата, медалната скулптура, накита, пластиката от метал и кожа, сценографията и анимацията, комикса и карикатурата. Много от явленията в съвременното визуално изкуство имат своя генезис именно в многобройните прояви на изкуствата, свързани със средата за живеене. Книгата запълва една съществена празнина в историята на българското изобразително изкуство и с богатия информативен и визуален материал ще представлява интерес както за специалисти, така и за и любители.
Изданието се реализира със съдействието на Министерство на културата, Министерство на външните работи, Национална художествена академия, Национална художествена галерия, ХГ „Жорж Папазов” – Ямбол и др.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..