Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не ни е страх, но е страшно

Тази сутрин Париж е спокоен. Животът продължава. Това е един мегаполис.  В Париж и региона на ден  са около 13 – 14 милиона хора от цял свят, така че животът продължава и отърсват се хората от вцепенението, естествено раните си остават, каза за Радио Пловдив писателят Димо Райков, който живее във френската столица от две десетилетия.

Във фаталния петък 13-ти, преди взривовете, той е завършил последната си книга, озаглавена „Париж. Радостта от живота“. И след удара, писателят запазва вярата си, че този град, който е правен с много любов, в който няма разрушения, а само надграждане, ще се справи.

Вчера цял ден съм разпитвал парижани и атмосферата на днешния ден в Париж е – „Не се страхувам, но все пак е страшно.”

Той цитира  последните официални новини, според които  убитите са най-малко двама и 8 арестувани, труповете не са идентифицирани и най-важното, което е, главният мозък, който е спряган за главния мозък не само на тази операция, не се знае дали е жив или е избягал. Американците казват, че е той, но  французите току-що казват, че на този етап не може да се предположи, ДНК-то е получено от Белгия, неговото ДНК, и сега разследващите ще правят сравнения.

Според разследващите френски  специалисти, това е едно от най-тежките разследвания , като  дори  военните специалисти потвърждават, че досега такава съпротива при арестите не са имали като тази вчера. Установен е нов тип оръжие, използвано от джихадистите – взривът е така направен, че да засегне колкото се може повече хора.

 Моята новина от Париж е, че специалистите от Франция казват, че тези автомати, които са използвани от джихадистите са с такъв вид стрелба, такова устройство имали, че пълнителя се изстрелва много бързо – само за една  минута. Ситуацията е много сериозна и се оказва, че с предотвратяването, с неутрализирането на тези джихадисти всъщност Франция е помогнала на много страни може би.

 Другото, което е – сега специалистите са единодушни, че този например, главният мозък, е в Белгия, хем го знаели, че е важна фигура сред терористите, многократно е напускал границите и е ходил в Сирия и т. н. Терористите нямат проблем да минават границата, защото те с фалшиви самоличности и те не вървят с потоците бежанци и се придвижват по най-краткия и най-удобния за тях начин, така че нещата наистина са сложни.

 Има една мисъл, която вчера ми каза един възрастен парижанин – „Във всеки град има проблеми, но в Париж винаги има решение.”

Цялото интервю с Димо Райков е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Даниел Спасов

В Прослав недоволни от ремонт, общината: "Всичко е оправено"

Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

По места има честни социалисти, ръководство не остана

БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..

публикувано на 14.01.25 в 15:47

"Порциите" в новото правителство са вече разпределени

По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..

публикувано на 14.01.25 в 15:20

Без бюджет следващия месец няма да можем да платим заплати

За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините.  По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..

публикувано на 14.01.25 в 11:21

Изборният процес и сега е сложен, а политиците ще го затруднят още

Председателят на  Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..

публикувано на 14.01.25 в 10:49