Социологът Мира Радева определи като политическа суматоха ситуацията с оставката на правосъдния министър. Даже не бих нарекла тази ситуация напрежение, а политическа суматоха.
Според нея обществото ни, медиите ни, имаме нужда изглежда от известно доказателство, че негативните ни предвиждания се случват. Оставката на министър Христо Иванов е предизвестен факт.
Социоложката коментира позицята на ГЕРБ: продължават да стоят по-скоро на позицията да крепят мнозинството и стабилността на управлението, независимо от възможните компромиси за ситуацията за съдебната реформа, защото самият Борисов много ясно си е поставил други стратегически цели – и то е да създаде усещане, че в държавата, първо, има стабилност и, второ, напредък в чисто икономическата сфера.
Приоритетите на Борисов не съвпадат с приоритетите на реформаторите, заяви тя.
За РБ каза: Но тук новината от вчерашния ден е, че самите реформатори не са единни в приоритетите си. Една голяма част от тях са склонни да приемат логиката на Борисов, а както видяхме други парламентарни групи, включително ДПС, докато Радан Кънев и Христо Иванов останаха много самотни. В крайна сметка става дума за един спор – къде и как точно да бъдат поставени акцентите. Аз откровено казано се чувствам доста загубена в превода на тази системна реформа, защото дори тълкуванията, които чувам и тази сутрин, също са противоречиви.
За спорът с квотите в съдебната система : истинският въпрос не е в това дали да бъдат пет или шест там избираните от Народното събрание и от Висшия съдебен съвет. Истинският въпрос в България е как народът да постигне по-голяма степен на контрол върху всички институции, за да може да изпитва доверие към тях.
И това, за съжаление, няма да стане и нямаше да се случи с реформата на Йордан Караджов, Радан Кънев и Христо Иванов. Те един контрол на овластени, дали ВВС или НС, прехвърлят върху друг. Не виждам тук намесата, контролиращата функция на хората, които търпят последствията на неслучилата се съдебна реформа.
Затова за мене трябва да се върви към по-капитална промяна, която да отвори всички институции към хората. А това за съжаление не се случва.
Политическият елит продължава да бъде затворен в себе си, в собствените си обръчи от идеи, от лобита, от кръгове и затова България не е истински демократична страна. А простичко казано, за да не ви изглежда това много сложно, трябва ние да си избираме прокурори и съдии.
Цялото интервю със социолога Мира Радева е в звуковия файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..