Енергийната борса тръгва на 11 декември пробно. Какви са реалните плюсове за нас-потребителите, кога България ще либерализира пазара на електрическа енергия, и кога ще достигнем интеграция с енергийните пазари в ЕС?
Разговор в програма "Точно днес" с Иванка Диловска, енергиен експерт, председател на управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт.
Иванка Диловска: Това, което ние можем да очакваме като потребители е, че няма да се случат никакви трусове със снабдяването ни с електрическа енергия. В по-дългосрочна перспектива, когато се появят доставчици с интерес да снабдяват битовия сектор, можем да предпочетем и други оферти, тези, които в момента имаме и които са единствените от нашите крайни снабдители. Но промени, трусове в близко бъдеще за битовите потребители поне не може да се очакват от това, че от днес стартира Енергийната борса.
Р. П.: Г-жо Диловска, един от ежедневниците днес изписва, че 250 лв ще бъде цената, която трябва да излезе всеки един от нас – битов потребител, за да излезе на този т. н. свободен пазар на тока?
Ние не бихме могли да си мислим, няма такава практическа възможност ние като битови потребители да си купуваме електрическа енергия от борсата – това е все едно да си купуваме гориво от Лукойл Нефтохим или плодове и зеленчуци от борсата в големи количества. Всъщност, ние това, което можем да очакваме за в бъдеще е търговци, които са купили енергия от борсата да ни я предложат на нас, без това да ни създава на нас допълнителни трудности, усложнения или да трябва да се информираме повече затова как действа борсата. Борсата ще помогне на производителите, на доставчиците на енергия с това, че те винаги ще има къде да продадат енергията си и на по-големите потребители с това, че те има винаги откъде да си купят енергия. Борсата няма да се превърне в основен търговски инструмент в сферата на електроенергийния пазар. Ако погледнем борсите в Западна Европа, на север от нас, тъй като до Румъния включително от отдавна действат борси, те вече се обединяват, ще видим, че на борса се продават по-малки количества електроенергия отколкото по други договори. Така че борсата ще допълни досегашните начини на търговия, но няма да ги замести, ще ги улесни, ще създаде повече прозрачност – ще знаем всеки ден, всеки час колко струва електрическата енергия или по колко се продава на борсата, но това няма да доведе до някакви радикални промени в начина, по който се снабдяваме.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..