Правителството утвърди проекто-закон за кредитите за недвижимите имоти на потребителите. Според Богомил Николов от сдружение „Активни потребители“ конфликтните точки в този вид търговски практики са обезпеченията. За разлика от западните държави, където единственото обезпечение на кредита е ипотекираният имот, при нас има допълнителни, подчерта той.
Разчитам повече на самия пазар. В развитите общества тази практика се е родила благодарение на конкуренцията, коментира Николов. Напоследък кредитите у нас се намаляват, а депозитите продължават да се увеличават. Това е така, защото практиките на българските банки уплашиха много хора, което доведе до стесняване на пазара. Този факт ще принуди банките да променят философията си и практиките си, при които всички рискове се прехвърлят на потребителите. Ние не сме финансови експерти, но не сме и толкова глупави, каза експертът
В директивата и в закона ще влезе стандартният европейски формуляр, който ще представи всички съществени елементи на кредита в една страница и таблица. В момента някои банки предлагат договори, които изискват повече от час само да бъдат прочетени, какво остава да бъдат осмислени, каза Богомил Николов и добави, че най- дългът договор се чете за 1 час и 48 минути. Има таблица - европейски формуляр, който ще ни позволи анализ на кредитните условия. Той препоръча на потребителите да съберат максимален брой оферти и тогава да преценят кой е най- изгодният кредит за тях.
Най- добрият пазител на нашите интереси са самите наши интереси, обобщи Богомил Николов.
Другият положителен ефект, който се очаква с приемането на закона е дадената възможност клиентите да върнат предварително взетия заем. Сега се въвеждаше такса за предсрочно погасяване клиентът предварително бива закрепостен за дълъг период от време.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..