Правителството утвърди проекто-закон за кредитите за недвижимите имоти на потребителите. Според Богомил Николов от сдружение „Активни потребители“ конфликтните точки в този вид търговски практики са обезпеченията. За разлика от западните държави, където единственото обезпечение на кредита е ипотекираният имот, при нас има допълнителни, подчерта той.
Разчитам повече на самия пазар. В развитите общества тази практика се е родила благодарение на конкуренцията, коментира Николов. Напоследък кредитите у нас се намаляват, а депозитите продължават да се увеличават. Това е така, защото практиките на българските банки уплашиха много хора, което доведе до стесняване на пазара. Този факт ще принуди банките да променят философията си и практиките си, при които всички рискове се прехвърлят на потребителите. Ние не сме финансови експерти, но не сме и толкова глупави, каза експертът
В директивата и в закона ще влезе стандартният европейски формуляр, който ще представи всички съществени елементи на кредита в една страница и таблица. В момента някои банки предлагат договори, които изискват повече от час само да бъдат прочетени, какво остава да бъдат осмислени, каза Богомил Николов и добави, че най- дългът договор се чете за 1 час и 48 минути. Има таблица - европейски формуляр, който ще ни позволи анализ на кредитните условия. Той препоръча на потребителите да съберат максимален брой оферти и тогава да преценят кой е най- изгодният кредит за тях.
Най- добрият пазител на нашите интереси са самите наши интереси, обобщи Богомил Николов.
Другият положителен ефект, който се очаква с приемането на закона е дадената възможност клиентите да върнат предварително взетия заем. Сега се въвеждаше такса за предсрочно погасяване клиентът предварително бива закрепостен за дълъг период от време.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..