Новината за поисканата оставка на ВСС часове преди да бъде публикуван докладът на ЕК, отеква не само в Брюксел, но и сред световния и европейския бизнес. Не беше отдадено нужното внимание преди това и на една декларация, изпратена до всички ръководни институции в държавата от страна на около 10 чуждестранни търговски камари, представени в България.
Те заявиха, че интересът да се прави бизнес в България драматично намалява, заради усещането за липса на върховенство на Закона и корупция, а това е много силен симптом. Това заяви изпълнителният директор на Асоциация „прозрачност без граници“ Калин Славов.
В контекста на европейския доклад очаквано ВСС се поставя в ролята на „удобния виновен“. Той се ползва с много нисък кредит на доверие и произвежда повече скандали, отколкото успява да се занимава с това, което му е вменено като задължение – управлението на съдебната власт, подчерта Славов.
По думите му тези, които виждат положителното в доклада от Брюксел, ще коментират, че антикорупционната стратегия е една от положителните стъпки приветствани в доклада като израз на политическа воля. От друга страна обаче стои именно неприемането на Закона за корупцията по висшите етажи на властта, което беше много силен шамар за нашите очаквания за истински антикорупционни действия. Стратегията е едно абстрактно четиво и за да се случи каквото и да е по нея, трябва да имаме инструменти в лицето на един Закон. Когато обаче Парламентът беше в ситуация да каже „да“ или „не“, политическото решение беше „не, не желаем да продължим борбата с корупцията“ и то така и беше разчетено от Европа, подчерта Славов.
Позицията на България, сочеща нивото на корупция, е силно притеснителна – 69 място от 167 държави. Индексът отбелязва спад, макар и незначителен като стойност, но ни поставя на опашката на Европейския съюз и на държавите в Западна Европа.
Най-близката до нас е Италия и тя се намира през осем позиции от България. Така е и с Румъния, с която доскоро бяхме в една група, а тя вече е още по-отдалечена от нас. Вместо да подобряваме своя индекс, ние го влошаваме и затвърждаваме една обратна тенденция на общоевропейската. Лошият пример на Украйна, трябва да е винаги пред нас, коментира Славов. Повече чуйте от звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..