Новината за поисканата оставка на ВСС часове преди да бъде публикуван докладът на ЕК, отеква не само в Брюксел, но и сред световния и европейския бизнес. Не беше отдадено нужното внимание преди това и на една декларация, изпратена до всички ръководни институции в държавата от страна на около 10 чуждестранни търговски камари, представени в България.
Те заявиха, че интересът да се прави бизнес в България драматично намалява, заради усещането за липса на върховенство на Закона и корупция, а това е много силен симптом. Това заяви изпълнителният директор на Асоциация „прозрачност без граници“ Калин Славов.
В контекста на европейския доклад очаквано ВСС се поставя в ролята на „удобния виновен“. Той се ползва с много нисък кредит на доверие и произвежда повече скандали, отколкото успява да се занимава с това, което му е вменено като задължение – управлението на съдебната власт, подчерта Славов.
По думите му тези, които виждат положителното в доклада от Брюксел, ще коментират, че антикорупционната стратегия е една от положителните стъпки приветствани в доклада като израз на политическа воля. От друга страна обаче стои именно неприемането на Закона за корупцията по висшите етажи на властта, което беше много силен шамар за нашите очаквания за истински антикорупционни действия. Стратегията е едно абстрактно четиво и за да се случи каквото и да е по нея, трябва да имаме инструменти в лицето на един Закон. Когато обаче Парламентът беше в ситуация да каже „да“ или „не“, политическото решение беше „не, не желаем да продължим борбата с корупцията“ и то така и беше разчетено от Европа, подчерта Славов.
Позицията на България, сочеща нивото на корупция, е силно притеснителна – 69 място от 167 държави. Индексът отбелязва спад, макар и незначителен като стойност, но ни поставя на опашката на Европейския съюз и на държавите в Западна Европа.
Най-близката до нас е Италия и тя се намира през осем позиции от България. Така е и с Румъния, с която доскоро бяхме в една група, а тя вече е още по-отдалечена от нас. Вместо да подобряваме своя индекс, ние го влошаваме и затвърждаваме една обратна тенденция на общоевропейската. Лошият пример на Украйна, трябва да е винаги пред нас, коментира Славов. Повече чуйте от звуковия файл.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..
Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..
След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя и формалното одобрение за проявата с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили. За ползите от домакинство на такъв форум..
Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес. Според Диана Георгиева -..
Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..