Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А протестиращите чели ли са Паисий?

| обновено на 28.01.16 в 16:28

Разговорът за османското робство и владичество отдавна сме го приключили. Но има хора, които или не чуват, или не виждат, или са заинтересовани да се говори по темата.

Това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Христо Матанов, преподавател в СУ „Свети Климент Охридски“ и специалист по балканска история по повод скандалите с новите учебни програми и учебници. Той подчерта, че историческата терминология е абсолютно ясна.

"Ние трябва да се стремим да възпитаваме у българските деца не чувство на малоценност. А да ги превърнем в едни европейци, които гледат бодро в бъдещето", подчерта професор Матанов и допълни, че разговорите по тази тема са неуместни.

Но явно те дават резултат. След като министър Тодор Танев оповести, че ще има промени в екипа на Министерството на образованието. "Това показва, че всеки, който повдигне един въпрос, може да постигне целите си“, коментира още професор Матанов.

Официалният термин, който се използва е османско владичество. „Робство се използва в литературата, но това не исторически термин“, допълни още професор Матанов.

Според него не се учим от историята си. „Българинът иска да му напишем кървави учебници. Те не искат да предаваме на децата спецификата на историческия процес. Те искат да бликат противоположни полюсни емоции, които да отговарят на техните представи за миналото като непременно трагично робство“, коментира професор Матанов и препоръча на емоционалните българи да прочетат внимателно „Под игото“ и „Чичовци“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...

публикувано на 13.09.24 в 10:59

Между 4 и 6% от населението е засегнато от редки болести

Не мога да кажа, че хората с редки заболявания се увеличават, но се подобряват възможностите на медицината за точна диагностика на голям брой от редките заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки болести към Министерсвтото на здравеопазването и..

публикувано на 13.09.24 в 10:04

"Нощ на ангелите" превръща Пловдив в град на доброто

"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния  благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив  и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници.  И  тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..

публикувано на 12.09.24 в 15:44

Промените при шофьорския изпит няма да намалят катастрофите

Промените при шофьорските изпити от декември месец няма да допринесат за подобряване на пътната безопасност. Те са козметични, необходими са доста по-големи промени, но няма воля да бъдат предприети. Това коментира Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите по повод промените в наредбата за придобиване на свидетелство за правоспособност. С..

публикувано на 12.09.24 в 10:29