Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КЗК ще докаже високите цени на горива в разследване

| обновено на 26.02.16 в 14:07
КЗК образува производство за установяване на злоупотреба с господстващо положение и антиконкурентни практики /картелни споразумения/ на пазарите на производство и реализация на бензин и дизелово гориво.
Паралелно със специално писмо, адресирано до Бойко Борисов, Росен Плевнелиев и Цецка Цачева, инициативният комитет "Справедливи цени на горивата" поиска да бъде направена разширена проверка за картел на българския пазар на горивата.

Анализ на икономиста Лъчезар Богданов, управляващ партньор в Industry Watch.

Лъчезар Богданов: КЗК все още не са се произнесли. Това, което се случва е, че те са приключили техния секторен анализ. Характерното за този орган, в случая Комисията за защита на конкуренцията, е, че той работи в доста сложни процедури. Със сигурност първото нещо, което трябва да се направи и се прави е един много детайлен секторен анализ в съответния бранш, в който евентуално ще има някакви по-нататъшни действия. Този анализ отнема време, той е много подробен и такъв вече е правен  в предишни години на пазара на горива. От тук насетне анализът показва какво се е случило и дали това, което се е случило е резултат от практики, както вие ги нарекохте и както и комисията ги нарича в публичните си изявления, и действия, които са в противоречие със закона – на практика, които нарушават добрите правила на конкуренцията. Така че вече това е следващата стъпка.

Това, което виждаме от анализа на КЗК са две неща най-общо – има различни динамики на цените на дребно на горивата в България и в други страни и имаме разлика в динамиката на цените на едро за България и други страни от съответните търговци и производители.

Р. П.: Много сериозни, много сериозни са тези разлики – 28 % за безниза е по-скъпо у нас примерно, сравнено с Европейския съюз като цяло, на дизела до 50.

Л. Б.: Въпросът е точно това – от тук насетне върху комисията пада тежестта да докаже, че тези разлики са резултат от именно такива практики, които са забранени от закона. Не трябва все пак да забравяме, че живеем в пазарна икономика и крайните цени в крайна сметка са избор на тези, които предлагат дадени стоки и услуги и от там разбира се потребителите би следвало да си преценят дали да си купят едно нещо или не. И пак казвам, в случая целта е да се установи дали до тези цени се е стигнало с някакви практики, които можем да ги наречем нарушения на правилата на конкуренцията или злоупотреба с господстващо положение. Това предстои да се докаже, нека нашите слушатели да са наясно – този процес тепърва започва, т. е. ние виждаме в момента фактите, на базата на тези факти КЗК има определени хипотези, тези да ги наречем, тези, които смята да защити и от тук насетне започва един състезателен процес, в който КЗК изтъква аргументи, компаниите могат да изтъкнат аргументи, в крайна сметка ако има глоби те могат да бъдат обжалвани и т. н.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09