Българският културен институт „Дом Витгенщайн” във Виена организира за всички българи и за приятелите на нашата страна и култура тържествено честване на националния празник с богата програма в няколко части.
В навечерието на тържеството бяха представени фототаблата „40 години тракийска изложба по света” - съвместен проект на Университета по библиотекознание и информационни технологии и Държавна агенция „Архиви”, показан досега в Париж и няколко институции в България. Целта на представянето във Виена е да се подчертае приемствеността в културното общуване между народите. Проф. Валерия Фол разказа за залегналите в изложбата исторически послания.
Тържествената вечер започна с рецитал на учениците от българското училище „Св.св. Кирил Методий” – вълнуващ допир с родината-майка. Актрисата Лина Гладийска прочете откъс от „Българските хроники” на Стефан Цанев.
Извънредният и пълномощен посланик на България в Австрия г-жа Елена Шекерлетова поднесе приветствие, а директорът на „Дом Витгенщайн” проф. Румяна Конева - кратко слово за връзката между свободата и културата, за предимствата на културното съзидание.
Да поздравят българите с националния празник 3 март – Деня на Освобождението на България и връщането й към европейското семейство – специално от Женева и София пристигнаха музикалните виртуози проф. Борислава Танева (пиано) и проф. Ангел Станков (цигулка).
„Българите в чужбина са много важни. Години наред те според традицията отбелязват българските празници – 3 март, 24 май”, заяви пред Радио Пловдив директорът на „Дом Витгенщайн” проф. Румяна Конева.
По думите й сънародниците ни поддържат тесни контакти помежду си. Имат няколко групи в социалните мрежи. Не само на празник блгарите са готови да се притекат на помощ един на друг.
Фактът, че те имат критично отношение към действителността в България означава, че я обичат, подчерта проф. Конева. Според нея всеки един наш сънародник в чужбина е една малка история от Балканите.
Цялото интервю с проф. Румяна Конева чуйте в звуковия файл.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..