Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма грамотност без четене

Книгите отново поемат на поход към своите читатели .От 2 до 23 април 2016 г. за пети път се провежда националната кампания„Походът на книгите“, организирана от  Асоциация „Българска книга“, съобщи за Радио Пловдив Василка Ванчева, член на УС на асоциацията .

Началната дата на „Походът на книгите“ не е случайна, а съвпада с рождения ден на приказния Ханс Кристиан Андерсен .  През 1967 г. този ден е обявен за Международен ден на детската книга по инициатива на Международния съвет на книгите за младите хора (IBBY). Краят на кампанията пък идва на 23-ти април - денят, обявен през 1995 г. от ЮНЕСКО за Световен ден на книгата и авторското право.

Тази година. над 35 български писатели и журналисти се включват в основната  инициатива на кампанията – „Известни българи четат на деца“. Те ще гостуват в повече от 30 детски градини и училища  за среща с читатели на възраст от 3 до 15 години. Заедно с тях ще препрочетат откъси от своите любими детски книги и ще откриват и преоткриват чудните литературни светове, поясни Ванчева

По думите й за четирите си издания до момента, инициативата е обхванал повече от 120 учебни заведения и е срещнала над 5000 деца със съвременни български автори и други известни личности. 

Като част от „Походът на книгите“ се осъществяват и още две национални кампании:  "Маратон на четенето"“, инициатива на Българската библиотечно-информационна асоциация, в която с литературни събития се включват библиотеки и читалища в цялата страна, и ежегодният конкурс "Бисерче вълшебно" на сайта "Детски книги“ за детско-юношеска литература, в който не друг, а читатели на възраст от 6 до 15 години избират победителите сред своите връстници .

Василка Ванчева припомни, че първите издания на кампания са мотивирани от притеснителните резултати на българските ученици, станали видими след оповестяването на резултатите от представителни изследвания като PISA през 2012 г. в областта на средното образование.  Тя е категорична, че децата трябва да се поощряват да четат, като е много важно родителите да възбудят и възпитат интерес към четенето у малкото дете и интересът му към книгите. Практиката показва обаче, че не рядко бабите формират вкуса на малкия човек, което не винаги е най-доброто. Тя призова родителите да се доверяват повече на издателите и съвременните автори на детски книжки. 

Но най-важно е децата да се научат да четат, защото  грамотност без четене няма, категорична е Ванчева

Националната кампания „Походът на книгите” се организира от Асоциация "Българска книга" в партньорство с Българска Библиотечно-информационна асоциация и МОН.

Цялото интервю с Василка Ванчева може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04