За нашите страсти и ежедневни разпятия в човешкия ни избор на посоки, средства, цели и приятелства. Събеседник – проф.д-р Петко Тодоров – директор на Център за медийни изследвания и аудиовизуална политика при УНСС.
Разпети петък сякаш е станал ежедневие за държавата ни. Събрах част от публицистиката си в книга, която нарекох „Самарът на Санчо“. Заимствах заглавието от Иван Хаджийски, който беше казал, че самарът е да се качим на него и от там да погледнем света, а не да го носим на гърба си. За съжаление, ние българите продължаваме да носим самара на гърба си и когато си зададем въпроса защо не се чувстваме уютно в собствената си държава, защо ежедневието ни сякаш е поредица от разпети петъци, защо имаме тази несигурност на времето и промени, които не знаем до какво ще доведат, те не гарантират личностното развитие, не дават сигурност на бизнеса, накърняват контактите на отделния човек с обществото и лансират възгледи и настроения, които показват лошата част на човешката личност. Отговорът е, че това време се нуждае от съществена промяна, за да го синхронизираме. Нуждае се от Възраждане. И това е смисълът на българския Великден.
Проф. Тодоров подчерта, че много уважава творчеството на проф. Николай Генчев, един от вещите хора на българското Възраждане, който казва, че то се характеризира с три момента: промени в материално-икономическите отношения, промени в социалната област и скок в културно-духовната област. Ако направим анализ на нашето време, ще установим икономически катострофално развитие, външен дълг, бедност, социална деградация на всички групи в обществото, т.е. духовен безпорядък, който води до културна резигнация на голяма част от населението. Това е противоположност на онова, което наричаме българско Възраждане от 18, 19 в.- епохата на истинското Възраждане и тъжната истина е, че не научаваме своите исторически уроци, заяви проф. Тодоров.
В българската история преобладават отделни личностни амбиции или определени групови интереси пред оборота на политическия продукт. Това е така, защото корупцията и престъпността са част от същността на държавата. Престъпността се ражда от посредствеността в управленския и политическия ешелон. Много лесно некадърните престъпват закона, защото искат да използват моментното си властово положение. Преди няколко години направих едни сравнителни критерии, които да ни покажатq кога ще се превърнем в отворена, демократична, толерантна държава и кога ще напуснем това минало на тоталитарното. Отговорът е, когато гражданинът стане по-важен от държавата. У нас държавата продължава да е по-важна от гражданите. Това ще се случи, когато гражданинът стане страна по договор, а не молител или бунтар, както е в момента. Или пишем жалби, или обсаждаме Парламента с по едно паве в джоба. Когато властта се превърне в управление, а не – във властване. Когато хората започнат да бъдат оценявани според таланта им и извадим социалните контакти, а не, както пише Иречек, и както се случва след всеки избори да се пълнят министерствата със съселяни, съпартийци и роднини, подчерта още проф. Тодоров. Той уточни, че етимологията от гръцки на думата литургия е общо дело, но българите не се обединяват около общите дела.Вместо да овладяваме процеси и държавата да бъде водеща в управленските си функции, трябва да имаме национална доктрина, кауза. А с този кръгозор от избори до избори настъпва само паника.
Повече чуйте от звуковия файл.
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..