В това е категоричен проф. д-р Джошуа Мошонов, световно признат специалист в тази област, учен и преподавател в „Хадаса“ Еврейския университет в Йерусалим,Израел.
Днес на официална церемония Медицински университет в Пловдив удостои с почетната титла „Доктор хонорис кауза“ проф. д-р Джошуа Мошонов , който е от български произход . Той е роден в Израел в семейството на български преселници и независимо, че за първи път посещава България през 1998 година не само добре говори български, но и е силно привързан към страната.От Йерусалимския дентален факултет тръгва завидната световна научна кариера на професор Мошонов в областта на ендодонтията. Научните му интереси и изследвания се фокусират върху приложението на новите технологии в денталната медицина като цяло и по-специално в ендодонтията, както и приложението на лазерите в денталната медицина.
Наскоро проф. Мошонов участва в съвместна разработка на ендоскоп за дентално приложение, който се използва най-вече в имплантологията и ендодонтията.
Преуспелият в Израел учен от български произход днес е водещ международен експерт в областта на ендодонтията и използването на лазерите в диагностиката и при лечението на заболявания на ендодонта в съвременната дентална медицина.
Като преподавател, професорът с български корени, ръководи катедрата по Ендодонтия и университетски център за обучение по лазерна медицина, където са подготвени редица наши специалисти, преподаватели от Факултета по дентална медицина в Пловдив.
По примера на ръководения от професор Мошонов център е създаден първият в България Център за лазерна дентална медицина, като много от най-добрите обучителни и клинични практики са реализирани във ФДМ - Пловдив. Въведената за първи път у нас обучителна Програма по лазерна дентална медицина, заедно с учебните материали и учебниците за факултативно обучение на пловдивските студенти е адаптирана по оригиналната програма на факултета в Йерусалим, предоставена от професор Мошонов.
Проф Мошонов е категоричен, че профилактиката е ключът към денталното здраве. Грижата за зъбите обаче, трябва да започва в най-ранна детска вързраст и за това отговорността първо е на майката
Профилактиката на детските зъби в Израел е държавна политика. От 90 години до сега, благодарение на предприетите мерки, образователните програми в училищата , кариесът при децата е намалял с 40%. Според него не бива да се пренебрегват млечените зъби и грижата за тях трябва да е качествена.
Титла „Доктор хонорис кауза“ на Медицинския университет професорът прие като чест и отговорност.
Какво още сподели за себе си и научната си работа може да чуете в звуковия файл.
Няма причина тока да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..