Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да уважаваме и обичаме града си !

Теодор Пеев е автор на краеведеческите  изследвани и на няколко книги за Асеновград и региона.

Потомък е на бележития родоповед Стою Шишков. Другият му корен е от революционното Панагюрище,като дедите му са участвали в Априлското въстание. С него разговаряме за празника на Асеновград, който е на 29 май. 

Асеновград заслужава празника си. Хората го обичат. Градът е вратата към Родопите, близо е до Бачковския манастир и влиянието му се чувства в града, казва Теодор Пеев. 

Асеновград е пазител на православие и вековна духовност, първото поселение близо до града е на около 6-7 хилядолетия пр.Христа. Градът е стъплил  здраво върху историята си, но тя не се познава от всички, особено от младите и не се популаяизира достатъчно. 

Като пример той дава разкопките край асеновградското село Долнослав -  енеолитно светилище, което е единствено от този вид  в Европа с на един декар - 18 жертвени олтара, а за него вече не се говори,  в Археологическия музей в Пловдив стоят затворени сандъци , а в Асеновград от него няма нищо. 

А човек трябва да познава историята на града си, за да може да го обикне, особено младите. 

 И на всички ни липсва достатъчно обич и уважение към града ни,  заявява ощеТеодор Пеев, думи, които той казва като призив. 

 Тържествата  ще започнат от 10 часа на Асенова крепост с церемония по удостояване с почетни звания на двамата заслужили асеновградчани отец Тодор Димитров и проф.д-р Димитър Димитраков. След това празничното шествие ще потегли към града, където пред паметника на цар Иван Асен II ще бъдат поднесени венци и цветя.  В Градския парк  ще се открие  Панаир на традиционните занаяти, костюми и специалитети, а на откритата сцена концерт ще изнесат духовият оркестър при ВВС-Пловдив и фолклорен ансамбъл "Пирин".  Денят на Асеновград ще завърши на площада с концерти на Николина Чакърдъкова и Любо Киров, лазерно шоу и празнични илюминации.


Цялото интервю с Теодор Пеев е в звуковия файл.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11