Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иновативните училища са училищата на бъдещето

Международна конференция, организирана от фондация „Световен образователен форум България” и община Пловдив - „Образователната система през 21 век – иновативни подходи за качествено образование” събра над 130 експерти от страната и гости от чужбина, които ще дискутират днес и утре необходимостта от промени и иновации в областта на образованието.  Дискусията е в унисон и с готвените  промени в българската образователна система, които влизат в сила от следващата година с новите стандарти  и новия Закон за предучилищното и училищното образование.

Припомняме, че първите иновативни училища трябва да отварят врати от по-следващата учебна година 2017/1018 година. С промените за първи път се дава възможност на училищата да кандидатстват с проекти, за да се сдобият със статута “иновативни“. Този статут ще се присъжда, ако поне в една от паралелките се провежда „различно образование“ с нови методи на преподаване и различна организация на учебния процес. 

Снимка

В това отношение Пловдив може би има най-голям опит, защото  новият модел действа вече в 8 учебни заведения. Проектът „Иновативни училища” е инициатива на Община Пловдив и фондация „Световен образователен форум България”.Програмата представлява серия от методи за организиране по нов начин на обучението и учебната среда. ОУ" Алеко Константинов" е сред тези учебни заведения и вече успешно прилага новата практика, обясни директорът му Красимир Ангелов.

Извън иновациите в образованието, пред българските учители стои обаче, проблема с ограмотяването на децата. Според Васка Атанасова, старши експерт начално образование в РИО Пловдив, голям процент от учениците в начален курс не могат да четат добре.

Ограмотяването, извънкласната работа с учениците, които се справят по-трудно с четенето и индивидуална работа с тях са само част от практиката на началните училите в ОУ" Васил Левски " в село Караджово, община Садово, обясни директорът Красимира Благоева. По думите й месец юни е времето, в което изоставащите ученици наваксват пропуснато с индивидуална работа с преподавателите.

Снимка

Наред с конкретната тема на форума  експертите коментираха и  проблема с достъпа до образование като глобален проблем и в контекста на бежанската криза.  

По данни на организацията в света близо 80 милиона деца не посещават училище.  Според директора на Световния образователен форум д-р Лидия Ван Рийтшот  в момента има сирийски деца, които от 4 години са прекъснали образованието си и страните от ЕС трябва да се погрижат за тях. 

Тя е категорична, че достъпът до образование трябва да бъде приоритет на всяко правителство .

Репортаж по темата може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39