Място, където поколенията се срещат с традициите, но и с новостите на 21-век. Това е до края на тази седмица дворът на Етнографския музей в Пловдив. Тук се провежда 10-та юбилейна Седмица на занаятите, която ще продължи до 3-ти юли.
Измайстореното е направено с мерак, с душа и сърце, затова си има собствено очарование. Туристите и гостите на музея могат да наблюдават демонстрации на различни занаяти, но могат да усетят и магията сами да сътворят нещо под вещите напътствия на майсторите.
Утрешният Петровден ще бъде отбелязан със специална програма – месене на петровска питка, приготвяне на „Бял мъж“ и почерпка на гостите с петровско пиле. Всичко ще е придружено с песни и хора.
В петък – деня на майстора, ще има специална майсторска вечер.
По стар български обичай през цялата седмица ще има музика, танци и кръшни хора.
Традиционното убеждение на българите е, че занаят не се учи, занаят се краде. Само част от това е така, признават съвременните майстори.
Някои се смятат за избрани да учат конкретен занаят и казват, че всичко им се дава от майсторите. Други признават, че са самоуки, а учителят им е Интернет. Според тях, в 21-ви век в глобалната мрежа може да се намери всичко, затова ако има желание, има и начин. Всички обаче са категорични в едно – занаятът е любов и измайстореното се прави, за да остане и да се предаде на поколенията.
Освен, че притежават сръчност и умения, майсторите са и много сладкодумни. Те държат да се знае - занаятите са част от традиционната българска култура, която е основа на националната ни идентичност.
А специално българската шевица е таен код. Който може да го разчете, може да разбере традицията на българите.
Всеки желаещ би могъл да се срещне с майсторите и да се потопи в духа и магията на занаятите всеки ден до края на седмицата от 9 до 18 часа в двора на Етнографския музей.
Репортажът на Антоанета Петричанска можете да чуете в прикачения звуков файл.
Художникът Росен Марковски представя голяма живописна изложба в Пловдив. Официалното откриване е тази вечер, 4 февруари, в Зала „2019“ на Градската художествена галерия. Експозицията носи заглавието „Ментални портрети“и е вдъхновена от жените в живота му. Художникът рисува това, което живее. Кафе, тютюн и лавандула. Отпечатъци от срещи, контакти и..
Талантливият млад поет Александър Христов гостува в Литературен Салон "Spirt & Spirit" – Пловдив. Тази вечер той ще представи новата си, четвърта поред стихосбирка „Не“. Модератор ще бъде Ренета Бакалова, редактори с Валентин Дишев на стихосбирката. Срещата се органзира от "Spirt & Spirit", Пловдив чете и издателство Скрибенс в клуб Петното на..
Изложба живопис на Николай Рогачев се открива в пловдивската галерия „Сигна“. Художникът се представя с 25 платна, съобразени по размер и характер с бутиковото пространство на галерията. „Във всички негови картини се усеща самочувствието му на жител на един от най-древните градове в Европа. Многопластовият археологически феномен се разпъва в..
Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата. 536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..