Турция е остранила от длъжност около 8000 полицаи от цялата страна, включително в Истанбул и в столицата Анкара, за предполагаеми връзки с опита за преврат в петък срещу събота, съобщи Ройтерс, позовавайкии се на високопоставен източник от сигурността.
През цялата нощ полицаи били привиквани в управлението, за да предадат оръжието си. Предстои да бъдат предприети и съдебни действия. Коментарът за неуспелия преврат в Южната ни съседка е на Тайфур Хюсеинов - заместник - главен редактор в-к „Заман България” – заместник-главен редактор на изданието.
Радио Пловдив: Какво се случи в Турция? Вие разбрахте ли, вие знаете ли със сетивата си, не само с информацията, защото оперативно тя прелива в цифри, в арестувания, в изказвания на официални лица? Намерихте ли кое е хастарът и това, което свързва другото с повърхността?
Тайфур Хюсеинов: Едно е ясно. Дезинформацията беше ясна в първите часове и в последващите часове все още конкретните цифри, кой стои зад опита за преврат тепърва ще се изяснят. Но едно е ясно – имаме неуспешен опит за преврат в Турция. И един победител – това е Ердоган, президентът Ердоган, който засилва своите позиции, налага по-силен натиск върху всякакъв вид опозиция, върху медии... Повече Ердоган имаме в Турция и все по-малко демокрация.
Радио Пловдив: Кой стои зад този опит за преврат? Колкото и да е странно, но това е въпрос, който виси със страшна сила от три дни?
Тайфур Хюсеинов: Теориите са много. Поне на този етап да кажем кой стои зад опита за атентата е трудно. Най-важно в случая, поне на този етап, е печеливш и кой се възползва от самия опит за преврат. И както пред малко посочих това са управляващите, това е президентът Ердоган, които поне от това, което успяхме да видим през медиите, тези малко опозиционни медии, които с всеки ден остават все по-малко, бяха затъмнени, има наложени на някои опозиционни сайтове, т. е. блокирани са сайтовете, не могат да излъчват и т. н., но това, което видяхме през проправителствените медии, Ердоган и управляващите сякаш бяха готови за този опит за преврат.
И максимално успяха да извлекат ползите от опита за преврат и все още са на вълната, както и вие посочихте, има веселба от една страна от привържениците на управляващата партия, а пък от друга страна, поне според последни данни, жертвите са над 260, даже мисля, че имаше обявено, че жертвите са над 290. Така че с оглед на това, че имаме толкова много жертви, е малко странно да обявим, че това е празник на демокрацията.
Радио Пловдив: Защото хората са щастливи по улиците на Истнабул и големите градове, защо е тази подкрепа, защо тя се случи на Ердоган още в нощта на преврата, защо хората застанаха пред танковете?
Тайфур Хюсеинов: Основна заслуга за това има призивът на президента Ердоган, който ще от самото начало започна да ги призовава да излязат на улицата, да излязат на площадите и да застанат срещу танковете и срещу военните, които се опитаха да извършат този преврат. Но имаше доста интересен анализ, където се посочва, че когато политиците са звезди и се държат като звезди съответно техните избиратели ние се превръщаме във фенове, т. е. в абсолютни поддръжници, подкрепящи тези наши звезди, подкрепящи ги безусловно, без да разсъждаваме в първоначалния момент какво се случва и по какъв начин, и защо се случва всичко това.
Мисля, че на това най-вече се дължи, защото политическата обвързаност в Турция е нещо подобно на тези футболни фенове, т. е. привързаността е абсолютна и безусловна и са готови на всичко. И трябва да подчертая най-важното, което избягва от медийното пространство у нас, че това са привърженици на управляващата партия. Имаме 50 % според последните избори, извънредни парламентарни избори, където 50 % гласуваха за управляващите, имаме друга мнозинство – малко над 50 %, които не гласуваха за управляващите. Така че за тази поляризация, която доста анализатори посочваха преди и която все още циркулира в турското общество е много сериозна.
Радио Пловдив: Обаче тя не е видима. Не беше видима и в заседанието на Меджлиса, където единодушно почти, тонът беше на осъждане на военния преврат. Не че един опит за военно завземане на властта би трябвало да бъде поощрявано, това далеч противоречи на ценностите на съвременното общество и донякъде коректно това да бъде казано, но тази поляризация не е видима. Ще има ли сила опозицията ако е обезпокоена от политиката на Ердоган въобще да се покаже от тук нататък?
Тайфур Хюсеинов: Нещото, което бих искал да посоча: в Турция каквото и да стане, каквото и да се случи, и не само Турция, няма връщане назад от демокрацията. И най-лошата демокрация е за предпочитане пред военните преврати. Турция има доста солиден опит в това отношение и военните преврати не са ставали повод за повече демокрация. Напротив, натискът след всеки военен преврат и във всяко политическо отношение в Турция се е засилвал, което е ставало все по-лошо. Няма как чрез военен преврат в Турция да се установи демокрация.
Мисля, че и самата опозиция, който и условно да я наричаме политическа опозиция, защото все повече анализатори говорят и разсъждават в това отношение, че липсва такава политическа опозиция, според мене доста правилно се ориентираха и се противопоставиха на военния преврат, т. е. каквото и намерение да има самата политическа опозиция решенията трябва да са в рамките на демократичните методи за сваляне на един режим, защото в Турция говорим вече за едноличен режим на президента Ердоган, т. е. методите за установяване на демокрация трябва да са демократични методи.
И самите турски граждани и колегите са все по-предпазливи, видно е, че натискът ще се увеличи и затова всички са все по-предпазливи. И както един приятел беше ми посочил – ние тук сме много по-информирани отколкото самите турци в Турция, те са доста ограничени в информационно отношение, защото получават информация от единствен канал от проправителствените медии, които агитират, буквално агитират в полза на управляващите.
Какво ще се случи в международен план? Това е доста интересно, защото Турция пое нов курс във външнополитическо отношение след „доброволното” отстраняване на бившия премиер Ахмет Давутоглу и Русия и Израел, които бяха нарочени за врагове на Турция за много кратко време, буквално за едно денонощие станаха най-близки приятели. Така че това беше един от големите проблеми на президента Ердоган да обясни на своите избиратели как това е възможно да се случва за толкова кратко време и изобщо тази демагогия, която се използваше за печелене на гласове и политически дивиденти. Та всички тези проблеми и във вътрешнополитическо отношение останаха изведнъж на заден план и Ердоган, който беше критикуван за своето управление се превърна в защитник на демокрацията и демократичните принципи.
Радио Пловдив: До какво ще доведе този абсурд, какви са най-близките ви прогнози? За дългосрочни, изненадите от Турция са толкова сериозни, ще ги следим, но какво предвиждате вие, как ви се струва накъде тръгва държавата?
Тайфур Хюсеинов: Държавата за съжаление още преди неуспешния опит за преврат имаше и крайни анализи, че може да се стигне и до гражданска война. Слава Богу, поне засега няма такива симптоми, но и това не е изключено като вариант, колкото и зловещо да звучи, надявам се да не се стигне до тма.
Радио Пловдив: Благодаря ви. Ще се чуваме пак. Благодаря за анализа на Тайфур Хюсеинов от в-к „Заман България” – заместник-главен редактор на изданието.
Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“. Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..
От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта. Според..
Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..
МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс. Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..
Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт". Трудности ще има в икономическите..