Ирина Владикова е председател на Асоциацията на българските училища в чужбина, и директор на австрийско-българското училище във Виена. Тя се включи в програмата на Радио Пловдив от Бачковския манастир, в който се провежда двудневен семинар с участието на училища-членове на Асоциацията от Англия, Франция, Русия, САЩ, Канада, Щвейцария, Италия, Русия и др.
Семинарът е предшестван от годишна среща на Асоциацията, на която са обсъдени стандартите и програмите за българските училища в чужбина. Обсъжда се и петиция до Европарламента за издигането статута на българския език и въвеждането му като матуритетен в страните-членки на ЕС.
Трябва да дойдете не семинарите, на тези събития, които се случват, защото тази атмосфера трудно може да се опише с думи. Атмосферата наистина е наситена с много емоции. Вчера имахме удоволствието да чуем прекрасните си колеги от Пловдивския университет, ние ги познавахме от учебници и помагала, които ползвахме, а сега успяхме да ги чуем на живо, ентусиазмът беше огромен, готовността за съвместна работа също и вече сме създали първите проекти и първите съвместни работни групи. Днес продължаваме в същата насока.
Австрийско-българското училище във Виена тази година навършва 25 г. от основаването. Много богат път имаме изминат. Ние сме едно от най-големите училища, над 270 деца, има предучилищни групи, имаме дори четиригодишни имаме, имаме до 12 клас, матуранти, първолаците ни са около 50, т. е. радваме се на много, много дечица и това разбира се е отговорна задача. Аз винаги казвам, че това е една малка радост и със сълза в окото, защото това са децата на България и понякога си казваш, когато идват толкова много деца „Какво става в България?”, но това е друга тема на разговор.
Нашето училище има занятия всеки ден. Разполагаме с малко помещения, това е един от основните проблеми, между другото на всички училища. Всеки ден след обед имаме занятия, стаите ни са пълни и събота от сутринта до вечерта, защото просто сме голямо училище.
Какви деца идва ли? Не мога да кажа със статистическа точност, но идва всякакви деца – има деца с български родители, има деца от смесени бракове, голяма част от децата, голямо процент – може би 80 % от децата са родени вече в Австрия, но има деца с много смесени родители, имаме примерно майка японка, израснали са децата в Испания, сега идват в Австрия, интересни човешки съдби и ситуации на езикова грамотност може да се срещнат.
Никакви конфликти нямаме. Напротив, едно радостно място, където децата с голяма радост идват, обичат си го, празнуваме. Когато имаме 15 септември или 24 май, аз нося три чувала цветя и по улиците ме спират хората и ме питат откъде имам тези цветя и ми правят снимки, защото не са виждали такова нещо.
Какво да ви кажа? Щастливи сме, че успяхме да създадем това място, където децата могат да се чувстват у дома си, независимо какви са – дали било то по цвят на кожа, по религия или по знания, просто никаква делитба. Това са нашите деца и са добре дошли винаги.
Цялото интервю с Ирина Владикова е в звуковия файл.
Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха, 10 разказа..
Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..
Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..
С „ Живописни рисунки “ на Бояна Попова Градската художествена галерия сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г. Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...
„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“. Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..