Ирина Владикова е председател на Асоциацията на българските училища в чужбина, и директор на австрийско-българското училище във Виена. Тя се включи в програмата на Радио Пловдив от Бачковския манастир, в който се провежда двудневен семинар с участието на училища-членове на Асоциацията от Англия, Франция, Русия, САЩ, Канада, Щвейцария, Италия, Русия и др.
Семинарът е предшестван от годишна среща на Асоциацията, на която са обсъдени стандартите и програмите за българските училища в чужбина. Обсъжда се и петиция до Европарламента за издигането статута на българския език и въвеждането му като матуритетен в страните-членки на ЕС.
Трябва да дойдете не семинарите, на тези събития, които се случват, защото тази атмосфера трудно може да се опише с думи. Атмосферата наистина е наситена с много емоции. Вчера имахме удоволствието да чуем прекрасните си колеги от Пловдивския университет, ние ги познавахме от учебници и помагала, които ползвахме, а сега успяхме да ги чуем на живо, ентусиазмът беше огромен, готовността за съвместна работа също и вече сме създали първите проекти и първите съвместни работни групи. Днес продължаваме в същата насока.
Австрийско-българското училище във Виена тази година навършва 25 г. от основаването. Много богат път имаме изминат. Ние сме едно от най-големите училища, над 270 деца, има предучилищни групи, имаме дори четиригодишни имаме, имаме до 12 клас, матуранти, първолаците ни са около 50, т. е. радваме се на много, много дечица и това разбира се е отговорна задача. Аз винаги казвам, че това е една малка радост и със сълза в окото, защото това са децата на България и понякога си казваш, когато идват толкова много деца „Какво става в България?”, но това е друга тема на разговор.
Нашето училище има занятия всеки ден. Разполагаме с малко помещения, това е един от основните проблеми, между другото на всички училища. Всеки ден след обед имаме занятия, стаите ни са пълни и събота от сутринта до вечерта, защото просто сме голямо училище.
Какви деца идва ли? Не мога да кажа със статистическа точност, но идва всякакви деца – има деца с български родители, има деца от смесени бракове, голяма част от децата, голямо процент – може би 80 % от децата са родени вече в Австрия, но има деца с много смесени родители, имаме примерно майка японка, израснали са децата в Испания, сега идват в Австрия, интересни човешки съдби и ситуации на езикова грамотност може да се срещнат.
Никакви конфликти нямаме. Напротив, едно радостно място, където децата с голяма радост идват, обичат си го, празнуваме. Когато имаме 15 септември или 24 май, аз нося три чувала цветя и по улиците ме спират хората и ме питат откъде имам тези цветя и ми правят снимки, защото не са виждали такова нещо.
Какво да ви кажа? Щастливи сме, че успяхме да създадем това място, където децата могат да се чувстват у дома си, независимо какви са – дали било то по цвят на кожа, по религия или по знания, просто никаква делитба. Това са нашите деца и са добре дошли винаги.
Цялото интервю с Ирина Владикова е в звуковия файл.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..