Предаването на бизнесмена Абдулах Бююк на турските власти бе определено от премиера Борисов като действие на МВР на ръба на закона. Тази стъпка обаче според него е оправдана и то най-вече, за да не се дава повод на Турция да наруши споразумението си с ЕС за бежанците, от което, според Борисов България ще бъде пряко потърпевша.
За сблъсъка на тази теза с критиките на правозащитници, че България не дава убежище на преследван по политически причини ще разговаряме с журналиста от Дойче Веле Александър Андреев.
Според него действията на правителството не са изненада, даже като политическо действие - оправдаемо, но не бива да се абстрахираме и от реакциите на правозащитните организации. Сюжетът е комплексен и ролята на България е деликатна – проблемите с бежанците, енергийните планове на Балканите, взаимоотношенията Русия - Турция, гражданската война в Сирия - както Борисов ги нарече „петоъгълник, по- страшен Бермудския триъгълник“. На страната ни може би все по- често ще се налага да взима подобни решения.
В същото време това, че МВР е действало на ръба на закона е обезпокоително, защото дава лош пример на собствените си граждани, деморализира ги и разбива вярата в правовата държава.
Попитан за това как подобни казуси биха били решени в Германия - Александър Андреев коментира, че Ердоган е непредвидим политик, от когото може да се очаква всичко. Той отправя неприемливи критики към Германия, от друга страна - заради взаимните зависимости между двете страни на него му е ясно, че не може да си позволи какъвто и да е натиск.
А и никой не би го приел. Общественото мнение не поощрява опита за преврат, но пък осъжда начина, по който турският премиер практикува своята власта. Последното се осъжда и от голяма част от политиците в Германия – каза още А. Андреев.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..