Предаването на бизнесмена Абдулах Бююк на турските власти бе определено от премиера Борисов като действие на МВР на ръба на закона. Тази стъпка обаче според него е оправдана и то най-вече, за да не се дава повод на Турция да наруши споразумението си с ЕС за бежанците, от което, според Борисов България ще бъде пряко потърпевша.
За сблъсъка на тази теза с критиките на правозащитници, че България не дава убежище на преследван по политически причини ще разговаряме с журналиста от Дойче Веле Александър Андреев.
Според него действията на правителството не са изненада, даже като политическо действие - оправдаемо, но не бива да се абстрахираме и от реакциите на правозащитните организации. Сюжетът е комплексен и ролята на България е деликатна – проблемите с бежанците, енергийните планове на Балканите, взаимоотношенията Русия - Турция, гражданската война в Сирия - както Борисов ги нарече „петоъгълник, по- страшен Бермудския триъгълник“. На страната ни може би все по- често ще се налага да взима подобни решения.
В същото време това, че МВР е действало на ръба на закона е обезпокоително, защото дава лош пример на собствените си граждани, деморализира ги и разбива вярата в правовата държава.
Попитан за това как подобни казуси биха били решени в Германия - Александър Андреев коментира, че Ердоган е непредвидим политик, от когото може да се очаква всичко. Той отправя неприемливи критики към Германия, от друга страна - заради взаимните зависимости между двете страни на него му е ясно, че не може да си позволи какъвто и да е натиск.
А и никой не би го приел. Общественото мнение не поощрява опита за преврат, но пък осъжда начина, по който турският премиер практикува своята власта. Последното се осъжда и от голяма част от политиците в Германия – каза още А. Андреев.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..