Конюнктурата за ежедневното докладване на ситуацията между България и Турция е важна, но е далеч от геополитиката. Геополитиката търси решения в бъдещето и бъдещите отношения. Затова България може ежедневно да напомня на Турция за своя интерес, но трябва да не забравя, че дългосрочният ни интерес няма да зависи от тези двустранни срещи и отношения, а отношенията на Турция с ЕС, това заяви в интервю за Радио Пловдив доц. Марин Русев, ръководител на катедра "Регионална и политическа география" в СУ "Св. Климент Охридски".
България трябва да се съобрази с Европейския интерес, но и да поиска цената за това си съобразяване, категоричен е Марин Русев. А ние се предадохме и не търсим цената, смятаме просто, че Западът ще бъде солидарен с нас. Но трябват мощни усилия за възобновяване на силата на Гърция и България като част от Европа. Трябва да се търси прагматизъм, за да можем ние с по-малко армия да изпълняваме функциите си и да не дразним нито Турция, нето Европа.
Марин Русев смята, че най-важен е балансът между краткосрочните ни интереси и дългосрочните събития, които предстоят за цяла Европа. Турция съзнава, че България е вратата й за Европа и политиката на турците към ЕС минава през нашата страна. Въпросът е да няма резонанс между нашата политика и Турция, затова трябва да се откажем от ролята на показалец на ЕС и да убедим Анкара, че става въпрос за български интереси, убеден е Русев.
Затова трябва да се намира балансът, а държавата ни в исторически план е успявала да го стори. Не трябва да се съизмерваме с Гърция в отношенията й с Турция. Гърция е по-равностоен съперник на Турция от нашата страна и затова може да си го позволи. Ние трябва да хвърляме повече усилия в дългосрочните си действия и отношения с Турция.
Очевидно ще се променят параметрите и векторите, с които Турция и ЕС ще контактуват помежду си в идните месеци. Но едно е ясно - позицията и ролята на Турция вече ще са много по-силни, прогнозира доц. Марин Русев, геополитически анализатор.Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“. Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..
От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта. Според..
Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..
МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс. Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..
Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт". Трудности ще има в икономическите..