Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родителските права са между другото в Семейния кодекс

Промените в Семейния кодекс, които от понеделник са предложени на обществено обсъждане,  засягат  въпроса за осиновяването и за родителските права. В интервю за Радио Пловдив Светослав Стефанов председател на Съюза на бащите в България и медиатор към Софийския районен и градски съд, коментира промените в часта за родителските права.

Той коментира предложената промяна за  родителските права при развод, при който вече майката и бащата ще имат  съвместни родителски права, като необходима. Това е кауза, заради  която е създаден и Съюза на бащите. 

При нарастването на броя на разводите у нас, и при т.н. съжителство на семейни начала, това е важен проблем, който засяга многа хора.

Най-важното в случая е, че концепцията на Съюза на бащите в България беше налагането точно на това – тъй нареченото споделено родителство, макар и при раздяла на двамата родители продължава да се отглежда съвместно.  Статистиката за 2015 г. е, че в брак  са родени 27 хиляди деца, а без брак – 38 хиляди. Важно е родителите след като се разделят да запазят и двамата отговорността към детето.

Досега съдът присъждаше родителските права на единия родител, в 90 процента това беше майката, а другият получаваше право да вижда детето при определени условия. Сега при развода родителите ще получават съвместни права.Но в законопроекта е допусната възможността, ако някой от родителите иска родителски права, това де се решава от съда. 

Стефанов коментира и казуса за режима на пътуване в чужбина на единия от родителите при конфликт между тях, или отказ на единия да подпише разрешение, както и отвличането на децата от единия от родителите, което също често се случва.

 Но с измененията на закона има един проблем, който се явява – а именно проблемът с напускане на страната на детето от отглеждащия родител. Реално измененията мотивират към едно споделено родителство, но все пак ако единият родител пожелае – може да води  права за детето.  Но тук идва и вторият момент, на който започнах да наблягам, който никак не е маловажен, защото е голям броят на бащи, които не може да си виждат децата по простата причина, че майките предпочитат да напуснат страната. Сега много по-лесно отглеждащият родител взима детето и напуска страната и другият родител няма възможност за контакти и няма никаква защита.  С промените в Семейния кодекс напускането на страната на отглеждащия родител ще става единствено с  решение на съда. Можем да кажем, че това са един стъпки на навлизане в споделеното родителство, но още по никакъв начин не е изградена конкретна концепция как ще бъде осъществявано това споделено родителство. Идеята  на съюза беше това споделено родителство да е от двете страни -  не само за отглеждане, но и финансовия модел.

Съюзът на бащите в България скоро ще излезе с официално становище по законпоректа за промените, но от първо прочитане,  Стефанов смята, че цялата концепция е насочена към   осиновяването,  а останалите проблеми  за родителските права,които засягат много повече деца и родители, са между другото, някакси в контекста. 

Цялото интервю със Светослав Стефанов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54