Много малко хора знаят, че след Санстефанския договор, за няколко месеца, управлението на Санстефанска България е от Пловдив. Тук започват да се формират първите структури до Берлинския конгрес. По обективни причини, чисто исторически, Пловдив е щял да бъде столица, ако е останал този първи акт. Това не се е случило.
Пловдив след това изживява едни много богати 7 години – много интелектуалци мигрират към Пловдив, тъй като е доста по-свободно за инакомислещи. Това са били много богати и спокойни години. Но въпреки този комфорт, в който са живели тогава, се взема решение да се направи този акт, който е в разрез с тогавашната геополитика.
Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ и "Точно днес" по Радио Пловдив кметът на града Иван Тотев, който изтъкна, че е важно какъв е градът в очите на неговите жители.
Много ми се иска да вярвам, че промяната, която виждаме в Пловдив в последните 5-6-7 години, ще бъде устойчива във времето. Естествено, аз, като кмет, имам различни гледни точки и искам да предвидя, да прогнозирам как ще се развива градът. Мисля, че вече е дошъл моментът в България малко да се промени законодателството от гледна точка на общините, тъй като ние развиваме нашите общини, но имаме една рамка, един таван, който няма да можем да надскочим в следващите години. Говоря и за паметниците на културата, и за самостоятелното артикулиране с бизнеса, с инвестициите. Доста централизирана ни е страната и тази централизация може да доведе до едно развитие на общините в следващите десет години, но след това ще трябва да се вземат решения. Преди малко тук говорихме за местното правителство на Брюксел, което си има права, задължения, отговорности. В случая не говорим точно за такива неща, но ние още работим по този модел - на много централизирана държава във всяко едно отношение.
Кметът изрази надежда Тютюневите складове да бъдат възстановени в срок и изтъкна:
Неприятното в ситуацията е, че тези няколко случая хвърлиха едно петно на града, въпреки че няма град, който да отделя повече средства в България, включително София, от местния бюджет за културно-историческото наследство. Отделяме милиони левове на година. Втората неприятна теза беше, че това ще повлияе кардинално на Пловдив, на развитието на Пловдив, на културно-историческото наследство, което също не кореспондира с истината. Имаме два много ярки примера в Пловдив – изгаряне на кв. „Капана“ – в момента една прекрасна зона, имаме редица пожари в Стария град, имаме изцяло несъществуващ Стар град през 50-те и 60-те години, а в момента виждате, че той е едно прекрасно място. Така че тук, тази зона, със сигурност ще стане една прекрасна зона и тя неслучайно е фокус на платформата „Пловдив 2019“.
Складовете винаги са били държавна или частна собственост, никога общинска, подчерта кметът. Общината е давала много предписания заради падащите мазилки, но те са били изпълнявани.
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..
Новият заместник-кмет на Пловдив с ресор "Транспорт" Ерол Садъков е предложение на Сдружението „Браво, Пловдив“. Преди това Сдружението, което има петима общински съветници, свали доверието си от бившия заместник-кмет Савина Петкова, която също беше негов член. "Той е един от главните двигатели на сдружението ни. Той умее да мотивира хората,..
Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото " дигитално междучасие " в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната..
От днес до 24 ноември се провежда Световната седмица на предприемачеството. В продължение на 17 години инициативата свързва и насърчава хора от цял свят да развиват своя потенциал и да допринасят за възраждането на предприемаческия дух и иновациите в своите общности. В България инициативата за включване в тази световна седмица е на..