Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бедните хора са и с ниска правна култура, имат нужда от помощ

| обновено на 10.09.16 в 13:04

Най-рано през октомври могат да заработят регионалните центрове за правна помощ на хора с ниски доходи. Те ще се създават към адвокатските съвети към областните градове и в тях ще работят само юристи, съобщи в интервю за Радио Пловдив Вилма Василева, заместник-председател на Националното бюро за правна помощ.

През 2013 г. бяха създадени 2 пилотни регионални центъра във Видин и Сливен и национален телефон за правна помощ и консултации. Тяхната работа е много успешна и се радва на голям интерес, затова решихме да разширим дейността им, обясни Василева. 

Финансирането на центровете е изцяло от държавния бюджет, подчерта заместник-председателят на Националното бюро за правна помощ. 

Хората, които имат право да получават безплатни юридически консултации, са тези, които получават социални помощи. От миналата година линията на бедност вече е 300 лв. на човек, което означава, че много ще се разшири дейността на тези центрове, посочи Василева. 

Тя уточни, че за миналата година са постъпили 500 молби за правна помощ, но са уважени едва 80. Над 9000 души обаче са консултирани по телефона от юристи, което прави по около 20 обаждания на ден. 

Голяма част от хората, които се обаждат, наистина имат ниска правна култура - има хора, които дори не знаят къде да подадат документите си за социални помощи. Най-често се търсят съвети от гражданското право - за издръжка на децата, социални помощи, неправомерно уволнение на служители, семейно-правни проблеми. В интерес на истината, най-малко са криминалните случаи, посочи Вилма Василева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десетки пловдивчани активират приложенето "е-Здраве"

РЗИ-Пловдив стартира лятна кампания за активиране на електронно здравно досие на граждани. Тя започна днес и ще продължи до петък в мола в район "Западен". На специално разкрит пункт от 10:00 до 16:00 часа служителите на здравната инспекция оказват съдействие на пловдивчани за активиране на приложението „еЗдраве“.  Процедурата за..

публикувано на 09.07.25 в 12:28

Смяната на етикетите при дрехите ще е трудна при промоции

Търговците ще успеят да спазят срока за преетикитиране и обозначаване на цените в евро и лева от 8 август, но пред тях ще има технически предизвикателства. Това коментира Венцислав Николов, председател на Българска ритейл асоциация.   По думите му трудно ще бъде изписването на цените в двете валути при дрехите и обувките през летните..

публикувано на 09.07.25 в 11:28

Сценичните изкуства искат спешно средства, нямат пари

Общото събрание на членовете на асоциацията в театралната област настоява за спешно отпускане на средства за сценичните изкуства, заради намалената с над 29% субсидия в сектора и редуцирането на приходите на театрите с 5 на сто.  В писмо до министъра на културата те предупреждават, че има реална опасност институциите да не могат да изплатят..

публикувано на 09.07.25 в 10:00

Преминаването от лев в евро - говорят пловдивчани

Смяната на лева с еврото вече чука на вратата ни. Европейският парламент в Страсбург и Съветът по икономически и финансови въпроси в Брюксел казаха „да“ на България за влизането в единната валута от 1 януари 2026 г. С това страната ни ще стане 21-вия член на еврозоната. Търговците имат месец да се подготвят преди изписването на стоките и услугите да..

публикувано на 09.07.25 в 08:47

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13