Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бедните хора са и с ниска правна култура, имат нужда от помощ

| обновено на 10.09.16 в 13:04

Най-рано през октомври могат да заработят регионалните центрове за правна помощ на хора с ниски доходи. Те ще се създават към адвокатските съвети към областните градове и в тях ще работят само юристи, съобщи в интервю за Радио Пловдив Вилма Василева, заместник-председател на Националното бюро за правна помощ.

През 2013 г. бяха създадени 2 пилотни регионални центъра във Видин и Сливен и национален телефон за правна помощ и консултации. Тяхната работа е много успешна и се радва на голям интерес, затова решихме да разширим дейността им, обясни Василева. 

Финансирането на центровете е изцяло от държавния бюджет, подчерта заместник-председателят на Националното бюро за правна помощ. 

Хората, които имат право да получават безплатни юридически консултации, са тези, които получават социални помощи. От миналата година линията на бедност вече е 300 лв. на човек, което означава, че много ще се разшири дейността на тези центрове, посочи Василева. 

Тя уточни, че за миналата година са постъпили 500 молби за правна помощ, но са уважени едва 80. Над 9000 души обаче са консултирани по телефона от юристи, което прави по около 20 обаждания на ден. 

Голяма част от хората, които се обаждат, наистина имат ниска правна култура - има хора, които дори не знаят къде да подадат документите си за социални помощи. Най-често се търсят съвети от гражданското право - за издръжка на децата, социални помощи, неправомерно уволнение на служители, семейно-правни проблеми. В интерес на истината, най-малко са криминалните случаи, посочи Вилма Василева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58