Заплахите в съвременния свят са на физическо и виртуално ниво. Говорим за среда, в която нещата са оставени на еволюционния си ход – по-подготвеният и по-добър да оцелее. Това заяви за Радио Пловдив инж. Георги Пенков - специалист по киберсигурност.
Когато работим в интернет, е добре да имаме яснота каква е степента на защита на дадената система, която ползваме. Както се заговори за обучение по програмиране от най-ранна детска възраст, така ние повдигаме въпроса за цифрова хигиена. Както ежедневно се предпазваме от биологичните вируси, така трябва да се пазим и от дигиталните.
Според Пенков технологиите са само един аспект от предпоставките за пробив в една система, по-важният е човешкият фактор. Любопитно е, че най-големите хакове на системи – банкови или държавни като Департамента на САЩ, почти винаги са подпомогнати от вътрешен човек. Дори и несъзнателно. Може да подпомогнем интервенцията и като използваме прости пароли или ги споделяме пред външни фактори. Като оставяме отворена пощата си на външни компютри, до които имат достъп много лица.
По отношение на електронното гласуване техническите предпоставки за сигурност на вота са налице. Обаче отново става въпрос за човешкия фактор, от където биха могли да дойдат и възможностите за манипулация. Това обаче е политически въпрос.
Цялото интервю с Георги Пенков чуйте в звуковия файл.Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...