Площадното пространство в Стария град, пред храм "Св. Никола", от 1 ноември ще носи името на големия художник Димитър Киров. Там ще има и негова мозайка "Тракийка", която е дарена от съпругата на художника балетмайстора Русалия Кирова, а самото монтиране на мозайката ще бъде осъществено безвъзмездно от Жорж Трак.
Идеята поначало я даде един от журналистите, това не е моя идея, дадоха я – хората го помнят, знаят го и той е предложил. И от там тръгнаха нещата и аз започнах тази борба, която не беше лесна, но в края на краищата все пак трябва да се благодари на общината, която реши да бъде в Стария град и аз се зарадвах, когато ми се обадиха и казаха сега може ли в Стария град, при църквичката „Свети Николай” да бъде, аз казах – разбира се, важно е да е в Стария град, където той е живял, където той е творил, където са неговите фрески, ателиетата му, три ателиета е сменил там, отделно от това, че сме живели заедно по това време в Стария град. Аз 45 г. съм била с него и сме обиколили – при Начо Културата в началото живеехме, но той работеше все там. Неговият дух е там.
И сега съм много доволна и щастлива, че там ще бъде това, защото трябва младите поколения да знаят кой е Димитър Киров. Именно затова се боря и за тази мозайка, все още се боря. Трябваше да се случи за Димитровден, но сега на 1 ноември – Деня на будителите ще бъде поставена табелата и сутринта ще бъде откриването на площада. А пък по-нататък вече моята борба е, че трябва да има нещо, което да напомня за Димитър Киров. Защо? Защото познават го всички възрастни пловдивчани, познават го и по-младите, но вече децата, тепърва младото поколение те няма да знаят ако има само една табелка Димитър Киров и ако не му е разказано на това дете кой е той, няма как да знае ако има само една табелка „Димитър Киров” и ако не му е разказано кой е Димитър Киров то няма да знае.
Така че трябва да има нещо, трябва да има поне образът му там, да се знае, че той е голям художник. И при това положение аз искам да даря една мозайка, но за съжаление има неща, които трябва да се минат, процедурата е дълга. Реших да подаря една тракийка, хубаво е там да има нещо по-жизнено, по-цветно, както беше той. И защо не, в Стария град това ще бъде много хубаво, така смятам.
Интервюто с Русалия Кирова е в звуковия файл.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..