Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шансът за участие в референдума е уникален

От какъв политически дебат се нуждае България и как се промени държавата в годините на прехода, отразена в огледалото на поредната кандидат-президентска кампания? Този път без алтернатива за правото на вот, но с право на избор да дадеш или да откажеш подкрепа на кандидатите за най-представителния пост в държавата. За стила на кампанията и очакванията от нея ще разговаряме с Георги Марков – бивш конституционен съдия и депутат от  Великото народно събрание.  

Балотажът за президентските избори е сигурен, както е сигурно и това, че  до сега нито един кандидат-президент не е успял, ако няма голяма партия зад гърба си. Изборите този път са непредсказуеми по две причини. Първата:  по време на кандидат-президентската кампания бе направено внушение, че  гласуването е задължително и затова  може да се очаква, че по-голяма част от хората ще излязат да гласуват. Гласуването обаче не е задължително, защото българската Конституция има пряко действие и тя не може да бъде игнорирана. Дори във всеки член на Закона да пише, че изборите са задължителни, и дори и да има санкция, каквато сега няма, те пак няма да са задължителни и ако един гражданин не желае да гласува, ще се позове на прякото действие на българската Конституция. На второ място Марков посочи, че са измисени доста глупави неща в бюлетините като аксесоари и „квадрадчетата „не съм за никого“. В бюлетините за избори не може да пише нищо друго, освен имената на партиите и на кандидатите, подчерта  Георги Марков.

Страната ни има нужда от друг дебат, който да отговори на въпроса „къде сме в момента“. ЕС няма да издържи дълго в този си вид, Вишеградската четворка категорично заявява, че не иска да се чувства повече в подчинено положение от Брюксел. Очевидно ще се върви към Европейски съюз на силни национални държави, а не към Съединени европейски щати, към които е пригоден сегашния договор и който очевидно вече не издържа. 

Чуйте повече от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34