От какъв политически дебат се нуждае България и как се промени държавата в годините на прехода, отразена в огледалото на поредната кандидат-президентска кампания? Този път без алтернатива за правото на вот, но с право на избор да дадеш или да откажеш подкрепа на кандидатите за най-представителния пост в държавата. За стила на кампанията и очакванията от нея ще разговаряме с Георги Марков – бивш конституционен съдия и депутат от Великото народно събрание.
Балотажът за президентските избори е сигурен, както е сигурно и това, че до сега нито един кандидат-президент не е успял, ако няма голяма партия зад гърба си. Изборите този път са непредсказуеми по две причини. Първата: по време на кандидат-президентската кампания бе направено внушение, че гласуването е задължително и затова може да се очаква, че по-голяма част от хората ще излязат да гласуват. Гласуването обаче не е задължително, защото българската Конституция има пряко действие и тя не може да бъде игнорирана. Дори във всеки член на Закона да пише, че изборите са задължителни, и дори и да има санкция, каквато сега няма, те пак няма да са задължителни и ако един гражданин не желае да гласува, ще се позове на прякото действие на българската Конституция. На второ място Марков посочи, че са измисени доста глупави неща в бюлетините като аксесоари и „квадрадчетата „не съм за никого“. В бюлетините за избори не може да пише нищо друго, освен имената на партиите и на кандидатите, подчерта Георги Марков.
Страната ни има нужда от друг дебат, който да отговори на въпроса „къде сме в момента“. ЕС няма да издържи дълго в този си вид, Вишеградската четворка категорично заявява, че не иска да се чувства повече в подчинено положение от Брюксел. Очевидно ще се върви към Европейски съюз на силни национални държави, а не към Съединени европейски щати, към които е пригоден сегашния договор и който очевидно вече не издържа.
Чуйте повече от звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..