Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите хора трябва да познават правата си, но и опасностите

Атанас Илиев

Конституцията, властта, човешките права, интернет-опасностите – теми в  „Час по етика и право“. Предизвикателствата на времето, в което живеят българските тийнейджъри резорнират с въпроси в упор не само към семейната, но и към училищната среда.  И ако обществото е загубило ориентири в ценностната си система, пренася децата си в жертва. За да не се случи това, в час ще влязат магистрати от три прокуратури. За стартиращата днес кампания на Апелативна прокуратура-Пловдив и Регионалното управление на образованието  - събеседник е Атанас Илиев – говорител на  Районна прокуратура – Пловдив. 

Стартираме доста сериозна кампания в 40 училища в града и във всички  десети класове ще бъдат проведени такива обучения. Целта е да запознаем младите хора с основните опасности, които ги дебнат. Намираме, че контактът с нас би изиграл превантивна и обучителна роля,  като се надяваме да бъдем интересни, подчерта Атанас Илиев.

По думите му,  прокурорите осъзнават, че това е огромно предизвикателство за тях и затова ще се опитат да се отнесат към задачата с максимална отговорност. На учениците ще бъдат разказани конкретни казуси по конкретни дела с осъдителни присъди. Младите хора трябва да научат, че понятия като „прокуратура“, „престъпление“  не са имагинерни, а са нещо реално и опасно и те трябва да се пазят и да бъдат внимателни.  Функцията на прокурорите, освен да повдигат обвинения на престъпниците пред съда, е и че  имат  и превантивна роля.  Една от най-важните задачи в борбата с престъпността е превенцията. Младите хора трябва да познават правата си и да са наясно с опасностите, които ги дебнат. Много са случаите на престъпления, извършени от млади хора, като причините за тях може да са увлечение, лекомислие или липсата на култура, че вършат престъпление. Особено опасна е комуникацията с непознати хора в интернет и младите хора трябва да бъдат много внимателни, защото компютърните престъпления, за съжаление, вече са твърде обширна тема. Надяваме се не да изградим настроения и впечатления, а ясно съзнание за реалната ситуация в момента, заяви Атанас Илиев.

Повече чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ще върна адвокатурата в обществения живот на Пловдив

Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..

публикувано на 27.01.25 в 15:52

Вече няма толкова големи задръствания в Пловдив

В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..

публикувано на 27.01.25 в 15:45

Търговската война води до негативни последици за всички

До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..

публикувано на 27.01.25 в 10:44
Светлин Тачев

Кабинетът действа синхронно, ще се разберат за бюджета

При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..

публикувано на 27.01.25 в 10:35

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35