Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският интерес не е държавата да спре за шест месеца

Недостоверният прочит на изборните резултати като вълна, която се кани да извърши промяна, както  и отказът да се разбере, че трите части на управляващото мнозинство запазват електоралното си влияние са причините да се стигне до настоящата политическа ситуация. Позицията е на социолога професор Антоний Гълъбов. 

ой не изключва по- различна структура на новото правителство, ако има такова. Докато предишното мнозинство беше структурирано около споразумение ГЕРБ - РБ, добавено споразумение с АБВ и принципна подкрепа на ПФ, сега е възможна тройна коалиция, прогнозира Гълъбов. 

Според него всякакъв вид промени в изборната система трябва да са валидни след 2018. Като аргументи анализаторът посочи препоръката на Венецианската комисия, както и решението на НС да въведе електронното гласуване след 2 години. Няма логика НС да приема в спешен порядък изборните правила, които да важат по- рано. Има нужда от няколкомесечни консултации и договорка за прерайонирането на страната, което ще отнеме поне 6 месеца, подчерта той. 

Българският интерес не е държавата да спре за 6 месеца. Не виждам нищо лошо в опита да се направи кабинет, проблемът е в неговите приоритети и профил. Въпросът е какъв ще бъде хоризонтът на новото правителство - следващите 18 месеца или в по- кратък период и рисковете, свързани с българското председателство на ЕС и ангажиментите, които ще има страната. Няма особено здрав смисъл да водим председателството на ЕС със служебно правителство или да готвим предсрочни избори.

Тези 2,5 седмици показват, че има съществени празнини в културата на водене на  преговорите. А това е важна част от технологията на коалиционната култура и причина хората да са объркани, обобщи Антоний Гълъбов. 

По думите му, ДСБ се забавиха с една година с напускането на ПГ на РБ. Това трябваше да стане, когато не се споразумяха за промените в конституцията. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03