Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки да празнува каквото му е на сърце

В навечерието на Бъдни вечер питаме: Какво празнуваме тези дни Коледа или Рождество Христово? Езическите корени и ритуалност и добавената към тях християнска символика на тези празници  коментира за Радио Пловдив историкът проф. Христо Матанов, бивш директор на дирекция "Вероизповедания" към МС и преподавател в Софийския университет.

Според него една част от християнския свят на 25 декември празнува Рождество, тези които се придържат към Новия календар. Другите ще празнуват на 7 януари. А що се отнася до Коледа, това е преиначен вариант на римските празници Календи, които са били достатъчно популярни. Църквата в онези далечни времена има нужда да ги използва  да увеличи своето влияние сред новите християни. Така, че нека всеки празнува каквото му е по сърце, коментира проф. Матанов.

На въпрос дали българите не сме ритуални християни, професорът каза, че предпочита да употребява термина битово християнство.

На големи празници българинът ходи на църква, пали свещи, участва в службите. Българите имат самосъзнанието на християни. Друг е въпросът, че българското християнство никога не е било и не е  строго каноническо, както на някои им се иска,  а е примесено с народни вярвания, езически остатъци и съвременни празници. В това не виждам нищо лошо. Тъй нареченото битово християнство е една голяма сила, която е ограничила българите от друговерците. Запазила ги е.  Нека не го пренебрегваме с лека ръка, а просто да го разберем, коментира проф. Матанов.

Според  него БПЦ винаги се е стремила да направи българина истински християнин и той все някак си се изплъзва. Трудно е да се устои на рекламната култура на изкушенията и пазара, които ни заливат - дядо Мразовци с розови бузки и т.н. Изкушения винаги е имало.  Те се менят в зависимост от времето. Обстоятелството, че българинът се е съхранил и по-голяма част от хората се чувстват християни. Още повече, че свързват християнството  със своята национална принадлежност показва, че тези изкушения се преодоляват.  Но ние не можем да избягаме от съвремието. Невъзможно е да се противопоставиш на този тип култура. Трябва да адаптираме вярата към съвремието и да продължаваме напред, категоричен е професор Матанов

Какво е мнението на богослова за посланието на БПЦ България да не приема повече мигранти от размирните райони на Близкия изток и българите да помислим за бъдещето си може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39