Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки да празнува каквото му е на сърце

В навечерието на Бъдни вечер питаме: Какво празнуваме тези дни Коледа или Рождество Христово? Езическите корени и ритуалност и добавената към тях християнска символика на тези празници  коментира за Радио Пловдив историкът проф. Христо Матанов, бивш директор на дирекция "Вероизповедания" към МС и преподавател в Софийския университет.

Според него една част от християнския свят на 25 декември празнува Рождество, тези които се придържат към Новия календар. Другите ще празнуват на 7 януари. А що се отнася до Коледа, това е преиначен вариант на римските празници Календи, които са били достатъчно популярни. Църквата в онези далечни времена има нужда да ги използва  да увеличи своето влияние сред новите християни. Така, че нека всеки празнува каквото му е по сърце, коментира проф. Матанов.

На въпрос дали българите не сме ритуални християни, професорът каза, че предпочита да употребява термина битово християнство.

На големи празници българинът ходи на църква, пали свещи, участва в службите. Българите имат самосъзнанието на християни. Друг е въпросът, че българското християнство никога не е било и не е  строго каноническо, както на някои им се иска,  а е примесено с народни вярвания, езически остатъци и съвременни празници. В това не виждам нищо лошо. Тъй нареченото битово християнство е една голяма сила, която е ограничила българите от друговерците. Запазила ги е.  Нека не го пренебрегваме с лека ръка, а просто да го разберем, коментира проф. Матанов.

Според  него БПЦ винаги се е стремила да направи българина истински християнин и той все някак си се изплъзва. Трудно е да се устои на рекламната култура на изкушенията и пазара, които ни заливат - дядо Мразовци с розови бузки и т.н. Изкушения винаги е имало.  Те се менят в зависимост от времето. Обстоятелството, че българинът се е съхранил и по-голяма част от хората се чувстват християни. Още повече, че свързват християнството  със своята национална принадлежност показва, че тези изкушения се преодоляват.  Но ние не можем да избягаме от съвремието. Невъзможно е да се противопоставиш на този тип култура. Трябва да адаптираме вярата към съвремието и да продължаваме напред, категоричен е професор Матанов

Какво е мнението на богослова за посланието на БПЦ България да не приема повече мигранти от размирните райони на Близкия изток и българите да помислим за бъдещето си може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18