Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Думата на 2016 - post-thruth/ постистина - е евфемизъм за лъжа

Политиката не може без идеи, без идеология те е просто маркетинг и който управлява по този начин може да бъде заподозрян в манипулация и стремеж за лично обогатяване. Тезата застъпи в разговор в предаването "Точно днес" журналистът Калин Манолов.

По думите му ако искаме да живеем в лъжа, никой не може да ни попречи, затова внимателно трябва да гледаме към изборите, които предстоят.

Събитията от последната година - Брекзит, избора на новия американски президент, мигрантските потоци, включително променените и недоволни общества са предизвикателство към политическите елити, смята той. Досега, посочи, те си купуваха социалния мир с увеличаване на данъци и социални програми. Светът обаче се променя и старите маниери не са приложими. 

Трябва да се научим да различаваме фалшивите пророци. Примерът е Русия, която води хибридна и все по- гореща война със Западния свят и Сирия. 

Мит е, че капитализмът е изчерпан и светът олевява, смята Калин Манолов. Светът не олевява, напротитв, връща се към нормалността, а дясното е нормално, капитализмът  трябва да се реабилитира чрез истински реформи - минимална държавна намеса, много индивидуална свобода и индивидуална отговорност.

Той определи като несъстоятелно бягането от това да се определи като "ляв" или "десен". 

Подобна анонимност, по думите му, показва формацията "Да, България" и това ще позволи към нея, освен ДСБ да се прикрепят партиите на Татяна Дончева и Георги Кадиев, които поизлизат от БСП. Това изглежда много прагматично, но няма да донесе нищо трайно в политическата практика на България.

Целият разговор с Калин Манолов за политическите знаци на 2016 е в прикачения звуков файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49