Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не е време за резки завои от партиите

Започвам с метафората за първия рунд на битката. Изборите са важни и за препозиционирането на българското политическо пространство, и за намиране на място за новите партии,  и на ново място за старите. Повече обаче ми се иска тази битка да мине не толкова  под мотото на сблъсъка, колкото -  на диалога, защото и партиите имат нужда от диалог помежду си, и гражданите  - от диалог с партиите, заяви политологът Страхил Делийски. 

Ситуацията е достатъчно сложна за българския политически елит и той ще реши да я изиграе по начина, по който може да се чувства сигурен, а именно – на равнището на конфронтацията.

 Няма никаква политическа логика зад идеята в последните дни на 43 НС да се приемат такива важни решения за промени в изборното законодателство след вече заявения им  отказ да си сътрудничат и липсата на легитимност на това НС.

 Позициите на партиите оттук нататък ясно е, че  ще бъдат  до голяма степен функции на предизборната кампания, а не толкова - на смислената логика на политическия процес. Сега е опасно е да се правят резки завои, защото те ще бъдат направени без сериозна дискусия, „пришпорено“ и ми се струва, че една от темите на предизборната кампания сега би могла да бъде основно новият политически формат. Днес има достатъчно сериозни проблеми, които са на дневен ред и ако те не получат решение, могат да получат поне идеите  за него.  Обсъждането на предизборното законодателство е „готов терен, на който партиите сега стъпват, за да извлекат дивидентите си.  Липсва ми обаче разговорът какво търсим от тези промени, докъде искаме да стигнем. Има една стара китайска поговорка, която казва, че ако не знаеш накъде си тръгнал, няма как да стигнеш дотам, заяви политологът Страхил Делийски.

Центробежните сили, които се забелязват сега в партиите, са естествен резултат от неспособността им да изпълнят своята институционална роля да акумулират и представят автентичен политически, икономически и социален интерес. Те са естествен резултат от търсенето в обществото на смислено политическо представителство. Партиите трябва да си направят сериозните си изводи, ако искат да запазят позициите си в политическото пространство. Търсенето на нови идеи и партии е добро за демокрацията. Ситуацията днес е такава обаче, че на всеки, на който му се наложи да упражнява власт след няколко месеца, ще му се наложи да направи това в коалиционен формат. Тезата от типа  „дайте да направим така, че да не са нужни коалиции“, е теза на политическо инженерство. Естественият ход на политическата ни система е такъв, че предполага все по-голяма кстепен на коалиционна култура и това трябва да е един от основните пътища, по който трябва да тръгнат различните политически субекти. Независимо от конкретните си партийни цели, които преследват на тези избори. Аргумент е, че обществото не се интересува дали може или не да се управлява в определен коалиционен формат, а дали се управлява ефективно или не. Политическото лидерство е инструментът, който трябва да реализира ефективното управление и това е основната му функция – формиране на стабилно управление. Всичко останало е нещо допълнително, заяви политологът Страхил Делийски.  

Чуйте повече от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

МВР трудно би стигнало до ПП "МЕЧ", която си го поиска

Все по-голямо е раздробяването на парламента и все повече антисистемни партии влизат в НС, коментира в предаването "Ден след ден" политологът Георги Киряков .  Затова е много важно т.нар. системни партии да бъдат на ниво, за да преодолеят различията си и да създадат някакво нормално мнозинство и управление. "Има какво да се решава и да се..

публикувано на 28.10.24 в 16:40

Трябва незабавна реформа на изборната организация

За решенията в политически план, на честността, технологията и организацията на вота разговаряме с изборния експерт Стоил Цицелков.  Защо се случиха в последния момент „залповите“ искания за замени на членове на СИК?  Защото го позволяваме. Такива са изборните ни правила и закони. Може да бъде сменен всеки, дори председател.  Става дума за „едни..

публикувано на 28.10.24 в 16:36

Опитите за купуване на вот повишиха активността

„Очакването беше за една по-ниска избирателна активност, но тя се повиши и е малко по-висока е от миналите избори. Опитът за масирано кпуване на гласове повиши изибрателната активност, това е главната причина. Другата причина е, че хората решиха да дадат своя принос за съставяне на правителство“, това заяви в интервю за предаването „Ден след..

обновено на 28.10.24 в 16:02
Иво Инджов

Партията "Не подкрепям никого" постигна добър резултат

Възможно е да бъде съставено правителство от четири партии след тези резултати и убедителната победа на ГЕРБ. Това заяви в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Иво Инджов. Според него обаче не бива да се изключва и вариантът отново да отидем на избори догодина.  По думите му шансовете за съставяне на редовно правителство нарастват и..

публикувано на 28.10.24 в 09:53

Хората вече искат да има правителство

При над 93 % обработени протоколи 9 формации влизат в 51-то НС, сочат данните на ЦИК.  Р езултатите от този вот почти повтарят тези от юнските избори, с изключение на разцеплавето на ДПС, коментира пред Радио Пловдив бившият депутат от ПП-ДБ Росен Костурков .  Според него влизането на "Величие" или "Меч" в парламента не е много сигурно, но..

публикувано на 28.10.24 в 09:40