Започвам с метафората за първия рунд на битката. Изборите са важни и за препозиционирането на българското политическо пространство, и за намиране на място за новите партии, и на ново място за старите. Повече обаче ми се иска тази битка да мине не толкова под мотото на сблъсъка, колкото - на диалога, защото и партиите имат нужда от диалог помежду си, и гражданите - от диалог с партиите, заяви политологът Страхил Делийски.
Ситуацията е достатъчно сложна за българския политически елит и той ще реши да я изиграе по начина, по който може да се чувства сигурен, а именно – на равнището на конфронтацията.
Няма никаква политическа логика зад идеята в последните дни на 43 НС да се приемат такива важни решения за промени в изборното законодателство след вече заявения им отказ да си сътрудничат и липсата на легитимност на това НС.
Позициите на партиите оттук нататък ясно е, че ще бъдат до голяма степен функции на предизборната кампания, а не толкова - на смислената логика на политическия процес. Сега е опасно е да се правят резки завои, защото те ще бъдат направени без сериозна дискусия, „пришпорено“ и ми се струва, че една от темите на предизборната кампания сега би могла да бъде основно новият политически формат. Днес има достатъчно сериозни проблеми, които са на дневен ред и ако те не получат решение, могат да получат поне идеите за него. Обсъждането на предизборното законодателство е „готов терен, на който партиите сега стъпват, за да извлекат дивидентите си. Липсва ми обаче разговорът какво търсим от тези промени, докъде искаме да стигнем. Има една стара китайска поговорка, която казва, че ако не знаеш накъде си тръгнал, няма как да стигнеш дотам, заяви политологът Страхил Делийски.
Центробежните сили, които се забелязват сега в партиите, са естествен резултат от неспособността им да изпълнят своята институционална роля да акумулират и представят автентичен политически, икономически и социален интерес. Те са естествен резултат от търсенето в обществото на смислено политическо представителство. Партиите трябва да си направят сериозните си изводи, ако искат да запазят позициите си в политическото пространство. Търсенето на нови идеи и партии е добро за демокрацията. Ситуацията днес е такава обаче, че на всеки, на който му се наложи да упражнява власт след няколко месеца, ще му се наложи да направи това в коалиционен формат. Тезата от типа „дайте да направим така, че да не са нужни коалиции“, е теза на политическо инженерство. Естественият ход на политическата ни система е такъв, че предполага все по-голяма кстепен на коалиционна култура и това трябва да е един от основните пътища, по който трябва да тръгнат различните политически субекти. Независимо от конкретните си партийни цели, които преследват на тези избори. Аргумент е, че обществото не се интересува дали може или не да се управлява в определен коалиционен формат, а дали се управлява ефективно или не. Политическото лидерство е инструментът, който трябва да реализира ефективното управление и това е основната му функция – формиране на стабилно управление. Всичко останало е нещо допълнително, заяви политологът Страхил Делийски.
Чуйте повече от звуковия файл.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..