Започвам с метафората за първия рунд на битката. Изборите са важни и за препозиционирането на българското политическо пространство, и за намиране на място за новите партии, и на ново място за старите. Повече обаче ми се иска тази битка да мине не толкова под мотото на сблъсъка, колкото - на диалога, защото и партиите имат нужда от диалог помежду си, и гражданите - от диалог с партиите, заяви политологът Страхил Делийски.
Ситуацията е достатъчно сложна за българския политически елит и той ще реши да я изиграе по начина, по който може да се чувства сигурен, а именно – на равнището на конфронтацията.
Няма никаква политическа логика зад идеята в последните дни на 43 НС да се приемат такива важни решения за промени в изборното законодателство след вече заявения им отказ да си сътрудничат и липсата на легитимност на това НС.
Позициите на партиите оттук нататък ясно е, че ще бъдат до голяма степен функции на предизборната кампания, а не толкова - на смислената логика на политическия процес. Сега е опасно е да се правят резки завои, защото те ще бъдат направени без сериозна дискусия, „пришпорено“ и ми се струва, че една от темите на предизборната кампания сега би могла да бъде основно новият политически формат. Днес има достатъчно сериозни проблеми, които са на дневен ред и ако те не получат решение, могат да получат поне идеите за него. Обсъждането на предизборното законодателство е „готов терен, на който партиите сега стъпват, за да извлекат дивидентите си. Липсва ми обаче разговорът какво търсим от тези промени, докъде искаме да стигнем. Има една стара китайска поговорка, която казва, че ако не знаеш накъде си тръгнал, няма как да стигнеш дотам, заяви политологът Страхил Делийски.
Центробежните сили, които се забелязват сега в партиите, са естествен резултат от неспособността им да изпълнят своята институционална роля да акумулират и представят автентичен политически, икономически и социален интерес. Те са естествен резултат от търсенето в обществото на смислено политическо представителство. Партиите трябва да си направят сериозните си изводи, ако искат да запазят позициите си в политическото пространство. Търсенето на нови идеи и партии е добро за демокрацията. Ситуацията днес е такава обаче, че на всеки, на който му се наложи да упражнява власт след няколко месеца, ще му се наложи да направи това в коалиционен формат. Тезата от типа „дайте да направим така, че да не са нужни коалиции“, е теза на политическо инженерство. Естественият ход на политическата ни система е такъв, че предполага все по-голяма кстепен на коалиционна култура и това трябва да е един от основните пътища, по който трябва да тръгнат различните политически субекти. Независимо от конкретните си партийни цели, които преследват на тези избори. Аргумент е, че обществото не се интересува дали може или не да се управлява в определен коалиционен формат, а дали се управлява ефективно или не. Политическото лидерство е инструментът, който трябва да реализира ефективното управление и това е основната му функция – формиране на стабилно управление. Всичко останало е нещо допълнително, заяви политологът Страхил Делийски.
Чуйте повече от звуковия файл.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..