Когато обвиняваме толкова много хората в това, че изпитват страхове от бежанците, трябва да си даваме сметка, че страховете на голяма част от тях са легитимни, защото те нямат достатъчно достоверни източници, за да знаят какво точно се случва. На второ място, хората, които искат да живеят в нормална държава, включително и аз, се борим със злоупотребата със страховете и злоупотребата с омразата за политически цели, както се случи категорично с бежанците в Елин Пелин. Това е престъпление, за което ние не трябва да си затваряме очите. И не трябва да търпим. Това заяви бившият заместник-министър на МТСП Деница Сачева.
По думите й, дискусията не е за бежанците и за това дали можем да се справим с проблема. Дискусията е за това, използват ли се страховете на хората за политически цели в една предизборна кампания и в случая с Елин Пелин това е категорично така.
На хората трябва да бъде обяснено, че насаждането на страхове и омраза няма да ги предпази от това, от което те се страхуват, а точно обратното – би могло да предизвика напрежение, което политиците, заиграващи се с техните страхове, няма да могат да спрат. Има обаче и нещо друго в този случай. Преди месец излезе информация в медиите, че кметът на Елин Пелин има проблеми с Прокуратурата, заради това че не е излязъл от търговски дружества, че е подал документи с невярно съдържание, т.е. налице е натиск той да бъде отстранен от поста, заради неспазване на Закона. Вероятно действията му сега са превантивни, за да може да има причина, с която след това да говори в публичното пространство, че е отстранен не защото е нарушил Закона, а защото защитава гражданите на Елин Пелин. И към момента на територията на Елин Пелин живеят повече от 50 сирийски граждани, включително и синът на въпросното семейство, който работи в София и никога досега там не е имало проблеми. Защо се случи обаче точно сега? Оставям на слушателите да преценят. Геополитическите проблеми няма да бъдат решени с местна омраза. Енергията на гражданите трябва да бъде канализирана да предизвикат политиците към действия и политики, свързани с борбата с каналджийството, защитата на интересите на България на европейско ниво и с адекватно представяне на българската позиция и на трето място – с това, да изискват от властите адекватна грижа за тези, които вече са влезли в страната, точно за да се намаляват напрежението и радикализацията.
Обществената среда, в която в момента се води дискусията преди изборите е тежка, хората не вярват на никого и на нищо. В България трудно можем да намерим авторитети – хора, които да обединяват нацията и това е много сериозен проблем, защото той ще попречи на всяка една политика – дори и да е добра, дългосрочна и смислена, да бъде реализирана. В капана на недоверието ще попаднат самите граждани. България не може да се обича с омраза.
Повече чуйте от звуковия файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..