В Международен панаир Пловдив се проведе дискусия "Измама с храни, злоупотреба с информация за храни и влиянието върху здравето на потребителите".
Министър Христо Бозуков поздрави организаторите за смелостта да стартират тази дискусия. Смело заяви, че няма нормативна база за измамите с храни. Има надежда, защото се изготвя проект за Закон, където е посочено: „Какво е измама и какви са наказателните санкции?”
Омбудсманът на България Мая Манолова каза, че мястото и е точно на тази дискусия, защото има какво да каже. Тя сподели информация, която получава от граждани. Например модата с био храните и съмнителните етикети за домашно приготвени храни, които носят допълнителни печалби.
Продължи и темата за родното законодателство в сферата на храните и липсата на правила. Даде пример с настоящия Закон за храните, който трудно се чете и има сложни препратки, достойни само за специалисти. Европейската комисия също работи по темата и изработва норми срещу измамите с храни и контрол за нормативните изисквания.
Г-жа Манолова посочи, че през 2016-та година е постигната победа за отпадане на ДДС от дарените храни, но това е само на хартия. Изпълнителната власт трябва да въведе подзаконови нормативни актове. На дискусията бе връчен Публичен апел на министър Бозуков към изпълнителната власт. Така кампанията, която стартира на 6-ти март „Великден за всеки” ще стане факт и ще даде шанс на потребителите да дарят храни без ДДС.
Димитър Маргаритов-председател на Комисията за защита на потребителите призова на 15 март, когато се отбелязва Световният ден на потребителя, да се проведе кампания за информиране на хората за измамите и злоупотребата с информация за храни.
Репортажът е в звуковия файл.Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..