Само преди няколко години смятахме за абстрактни твърденията на икономистите, че Пловдив и областта ще търси работна ръка от други региони, тъй като тя няма да достига тук.
Безпрецедентно ниска безработица се отчита в Пловдив през месец февруари, заяви в интервю за Радио Пловдив Мария Георгиева. Равнището на безработица в града е 3,8 на сто, а в областта 6,1% - при 8,2% за страната. Виждате, че в областта безработицата е с около 2 % по ниска от тази за страната, а в Пловдив - с близо пет процента. Причините са много, но на първо място е по-добрата икономическа конюнктура. Друга причина е, че има хора, които започнаха работа в други райони на страната и в чужбина, обясни Георгиева.
Безработните в Пловдив към края на месец февруари са 6250, а в областта 18 475. Най-висока остава безработицата в Община Брезово - 20%.
Ситуацията на пазара на труда е динамична, но се запазва тенденцията за увеличено търсене на работна ръка. През месец февруари в Бюрата по труда в Пловдив и областта са заявени 1480 свободни работни места. 47% от тях са в сферата на услугите. Толкова са и в индустрията, а едва 4% в селското стопанство.
За съжаление все по трудно ни е да намерим този профил, който търсят работодателите. Над 80% от обявените работни места не изискват някаква специална квалификация или образование. Но работодателите имат нужда от конкретни умения, конкретен опит и дори добра мотивация от кандидатите. Затова ни е изключително трудно да предложим на работодателите необходимите им кандидати, обясни Мария Георгиева.
Тя подчерта, че има драстично разминаване и в очакванията по отношение на работната заплата.
Младите хора до 29 годишна възраст имат прекалено големи, почти двойни очаквания за размера на заплатите. Ако например работодателите дават 700 лева заплата, младежите очакват 1500 лева, обясни Мария Георгиева.
Цялото интервю с Мария Георгиева можете да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..