Нов месец – нови и по-високи цени на природния газ.
Ако говорим за политически реакции относно увеличаване цената на газта - може би трябва отчетем, че ние все още сме във фазата на избори и след избори. И реакциите естествено продължават в тази плоскост. Това заяви Антон Иванов предаването "Точно днес" на Радио Пловдив.
Енергийният експерт подчерта, че решението за 30% увеличение на синьото гориво, трябва да се погледне от две страни.
От една страна - Комисията по енергийно и водно регулиране прилага определени законови и нормативни норми. И в този смисъл то е логично като резултат. Самият механизъм обаче за ценообразуване в тази сфера е доста сложен. Той е ясен за много малък кръг пряко заети специалисти. В този смисъл за широката общественост е важно дали има доверие в тези решения, а това доверие, като че ли е нарушено в последните дни. Натрупаха се няколко фактора. През зимата ние бяхме свидетели на едно по-толерантно отношение по отношение на цените. В смисъл - не беше допуснато повишение, каквото беше поискано от "Булгаргаз". След това имахме един тежък зимен период, в който консумацията на газ естествено скочи. В резултат - ние вече нямаме буфери в системата, както каза и министър Павлов. И аз нямам причина да се съмнявам в неговите думи. Нямаме буфер в системата, който да поеме вече разликите, а имаме условие за скокообразно повишение на цената. Отделно имаме и ценови решения за повишаване на други, макар и несвързани, но отново общественозначими цени, като цената на водата например. И това всичко създава в обществото едно напрежение, едно основателно съмнение доколко решенията са обосновани, заяви Иванов.
Той допълни, че повишението на тока и на парното е естествено.
Защото за централите, които произвеждат топлина и електричество на базата на природен газ, цената на синьото гориво е основният фактор, който определя крайната себестойност на продукцията. Така че - естествено е повишението на цените и при тях. Но тук основният въпрос е как се преразпределят разходите между доста различни типове консуматори. Според мене е ясно на всеки, че в крайна сметка цената трябва да се плати. Това, което буди безпокойство е, че не сме уверени, че плащаме онова, което потребяваме, заяви енергийният експерт.
Цялото интервю с Антон Иванов можете да чуете в звуковия файл.Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..