Ердоган и в момента управлява еднолично, но референдумът му дава законовата рамка да продължи да го прави- каза в интервю за Радио Пловдив Илхан Андай - журналистът и главен редактор на сайта „Родопи 24“.
Въпреки това анализаторът изрази очакване допитването да доведе до промяна на стила и поведението на турския президант. Според него Ердоган ще захвърли настрана най - страшните си послания и да се опита да привлече и гласовете на хората, които казаха „не“.
Референдумът се състоя в ситуация на всят страх и извънредно положение, в този смисъл резултатът беше е очакван, но той показа, че почти половината избирателите са се подчинили на този страх. Тава са 25 милиона души, които искат да видят Турция в ЕС, защото ако продължава със задълбочаването на репресиите Ердоган рискува да превърне хубавата си страна в нежелана територия.
Журналистът коментира хипотезата Турция да се откаже от ЕС и напусне НАТО. Според него това е още по- страшен път от сегашния, по който се движи страната. В този смисъл лидерите на ЕС също имат време за стъпка назад, но по- голямата стъпка се очаква от Ердоган.
Българските държавници трябва да са внимателни, да прецизират изказа си и позициите спрямо това, което става на юг.
В Германия и Холандия Ердоган печели подкрепа и това е заради националистическите настроените турци, в Саудитска Арабия казаха „не“, в България 79% също са казали не, ние държим първенството по отрицателните отговори, отбеляза в анализа си Андай. Според него това показва, че те харесват живота по правилата на ЕС, очакват по- висок стандарт, но в условията на демокрация.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..