Всички институции трябва да работят за добрата подготовка и успешното председателство на България, което да е с ясни приоритети. Това каза в Пловдив Вицепрезидентът Илияна Йотова по повод подготовката на страната ни за председателството на Съвета на ЕС следващата година.
Йотова уточни, че страната ни се очертава като стабилната част от региона на Югоизточна Европа, на фона на всичко, което се случва около границите ни.
България трябва ясно да постави въпроса за сигурността в ЕС и за разрешаване на две много тежки кризи - миграция и бежанци. От друга страна Европа още не е излязла от много тежката финансова и социална криза, подчерта вицепрезидентът
Очевидно е, че у нас ще има голяма коалиция и много сериозна опозиция, каза още Йотова и посочи, че според нея това е гаранция за успешен мандат.
Всички ние ще спечелим, ако поне до председателството, както и в тези шест месеца, когато България ще е председател на ЕС, партийните страсти отстъпят място на националния консенсус, смята още вицепрезидентът.
Илияна Йотова взе участие в научна конференция за студенти и докторанти в Пловдив на тема „10 години България в Европейския съюз – успехи и предизвикателства“. Тя каза, че оптимизмът и е в младите хора и допълни, че е крайно време България след 10 години в ЕС да се избави от тази роля и позиция като страна, която приема политиките на Европа, но не ги формира и не ги реализира.
По повод на промените, които ще се обсъждат в изборното ни законодателство Илияна Йотова заяви, че е горещ привърженик на чл. 26 от Конституцията, който дава еднакви права и задължения на всички български граждани, независимо къде се намират те.
Това е един от текстовете, който има най-голяма подкрепа от всички българи, смята още Йотова. Тя не е убедена, че този състав на 44-то НС ще е в готовност с новите предложения на Изборния кодекс.
Имаме нужда и от хоризонтални промени в Закона за българите в чужбина, както в Закона за чужденците и в Закона за българското гражданство, защото други промени ще са кръпка на парче, заключи Йотова.
Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..
България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..