Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Служебното правителство се вживя в ролята на редовно

Професор Георги Карасимеонов, който е директор на Института за политически правни изследвания смята, че е рано да се правят окончателни оценки за служебното правителство. На този етап оценките са противоречиви. Основната задача беше подготовката и провеждането на изборите и кабинетът се справи с нея. В някои сфери, обаче, превишиха своите правомощия, вживяха се в ролята на редовно правителство и създадоха напрежение. 

Подобен кабинет трябва да бъде с нисък профил, защото не е избран от парламента, коментира пред Радио Пловдив анализаторът. Според него презумцията е, че след като е назначено от президента служебното правителство носи основна отговорност за действията му и в този смисъл има съподчиненост. Търканията между правителството и държавния глава той обясни и с опита и авторитета на премиера професор Огнян Герджиков, който не винаги е успявал да преглътне президентските команди.

В същото време президентът Радев няма особен политически опит и още с встъпването си трябваше да осъществи нелека политическа функция. На него също не му беше лесно, той се учеше в движение да управлява правителсвото. Липсата на опити и практики не му позволиха да намира най- точните решения, коментира проф. Карасимеонов. Той определи като недобре премерен отказа на БСП да остави Деница Златева като вицепремиер в правителството „Борисов – 3“, за да продължи подготовката на страната за председателството на ЕС.

Според политолога нощта ще реши кои ще бъдат министрите, тъй като преговорите ще се водят до последно.

Патриотите повече от четири места няма да получат в кабинета като формулата ще бъде вицепремиер плюс трима министри, прогнозира той. България все още се учи на демократизъм, ние сме клиентелна държава, в която има симбиоза между политически и икономически интереси, затова на ръководството на всяко министерство се гледа като  възможност за разпределяне на ресурс, придобивки и корупция. Това е причината за битката за министерските постове, обясни продължаващите преговори между ГЕРБ и Патриотите.

Боричкането за постове ще продължи, защото започва разпределението и на заместник – министерските постове, започва битка за агенциите, за обществените поръчки. Тогава ще се види с какви експерти разполагат Патриотите. Много често коалиции като тяхната се разпада рано или късно, въпреки че са взели решение да удържат правителството за четиригодишен мандат, коментира политологът.

Според него Бойко Борисов е показал, че си вади поука от отделните управленски мандати. Има разлика в поведението му между първия и втория мандат, когато беше по- толерантен, научи се на коалиционна политика, каза той. Георги Карасимеонов прогнозира, че новото правителство ще има две години на относително спокойствие като гаранция затова е председателството ни на ЕС. Какво ще се случи в последните две години е трудно да се каже, но като се има предвид качеството на българската политика и международното положение не бих казал, че четиригодишният мандат е гарантиран, добави той. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23

Няма да намалеят сделките заради новите правила за кредитиране

Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.  Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще..

публикувано на 17.09.24 в 10:04

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им.  От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа..

публикувано на 16.09.24 в 12:23

Няма закрити паралелки в област Пловдив, 3 училища са в ремонт

Няма закрити паралелки в училищата в Пловдивска област – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на РУО Иванка Киркова. Още една паралелка е била открита в Средното училище „Петко Рачов Славейков“ в Кричим.  Пред закриване е била една паралелка в Професионалната гимназия по автотранспорт, но в последния момент съставът й е бил..

обновено на 16.09.24 в 11:52

Мелиса и Милиана тръгват в първи клас

3360 първокласници ще прекрачат училищния праг в Пловдив днес. И понеже първият учебен ден е най-вълнуващ за тях, почетната територия в програма "Точно днес" предоставяме с респект към искреността на 7-годишната Мелиса Рамадан , която тренира спортна гимнастика и иска да стане дизайнер и  на  почти 7-годишната Милиана Титерякова , която говори..

публикувано на 16.09.24 в 08:01