Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Служебното правителство се вживя в ролята на редовно

Професор Георги Карасимеонов, който е директор на Института за политически правни изследвания смята, че е рано да се правят окончателни оценки за служебното правителство. На този етап оценките са противоречиви. Основната задача беше подготовката и провеждането на изборите и кабинетът се справи с нея. В някои сфери, обаче, превишиха своите правомощия, вживяха се в ролята на редовно правителство и създадоха напрежение. 

Подобен кабинет трябва да бъде с нисък профил, защото не е избран от парламента, коментира пред Радио Пловдив анализаторът. Според него презумцията е, че след като е назначено от президента служебното правителство носи основна отговорност за действията му и в този смисъл има съподчиненост. Търканията между правителството и държавния глава той обясни и с опита и авторитета на премиера професор Огнян Герджиков, който не винаги е успявал да преглътне президентските команди.

В същото време президентът Радев няма особен политически опит и още с встъпването си трябваше да осъществи нелека политическа функция. На него също не му беше лесно, той се учеше в движение да управлява правителсвото. Липсата на опити и практики не му позволиха да намира най- точните решения, коментира проф. Карасимеонов. Той определи като недобре премерен отказа на БСП да остави Деница Златева като вицепремиер в правителството „Борисов – 3“, за да продължи подготовката на страната за председателството на ЕС.

Според политолога нощта ще реши кои ще бъдат министрите, тъй като преговорите ще се водят до последно.

Патриотите повече от четири места няма да получат в кабинета като формулата ще бъде вицепремиер плюс трима министри, прогнозира той. България все още се учи на демократизъм, ние сме клиентелна държава, в която има симбиоза между политически и икономически интереси, затова на ръководството на всяко министерство се гледа като  възможност за разпределяне на ресурс, придобивки и корупция. Това е причината за битката за министерските постове, обясни продължаващите преговори между ГЕРБ и Патриотите.

Боричкането за постове ще продължи, защото започва разпределението и на заместник – министерските постове, започва битка за агенциите, за обществените поръчки. Тогава ще се види с какви експерти разполагат Патриотите. Много често коалиции като тяхната се разпада рано или късно, въпреки че са взели решение да удържат правителството за четиригодишен мандат, коментира политологът.

Според него Бойко Борисов е показал, че си вади поука от отделните управленски мандати. Има разлика в поведението му между първия и втория мандат, когато беше по- толерантен, научи се на коалиционна политика, каза той. Георги Карасимеонов прогнозира, че новото правителство ще има две години на относително спокойствие като гаранция затова е председателството ни на ЕС. Какво ще се случи в последните две години е трудно да се каже, но като се има предвид качеството на българската политика и международното положение не бих казал, че четиригодишният мандат е гарантиран, добави той. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37