Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои дебатът за заплащането на всички медицински специалисти

Въвеждането на пръстов отпечатък като начин да се контролира достъпът до болнична помощ бе добро намерение, но бе съпътстван от доста неуредици и проблеми при прилагането му. 

Логично съдът го отмени, защото бе много критикуван и бе въведен без предварителен анализ за въздействието му. Така бяха компрометирани действията за контрол и за електронна идентификация на пациентите, коментира в ефира на Радио Пловдив депутатът от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова.
Тя припомни, че и сега има изолирани опити за електронно здравеопазване чрез електронния обмен на информация, електронния болничен лист и др. 
Трябва обаче цялостна концепция за това. Системата за прозрачно и ефективно здравеопазване трябва да улеснява и пациентите, и хората, които предоставят здравната услуга, обясни д-р Дариткова. 

Според нея проблемът е комплексен и съвсем не е в парите - "едва ли би струвало повече от 15 млн. лв., а ще има и европейско финансиране за въвеждането на електронното здравеопазване". 

Липсата на добре структурирана схема, която да се следва, и политическа воля е по-големият проблем. Смятам, че кабинетът "Борисов 3" има политическа воля това да се случи. Ще търсим консенсус и сред колегите от другите политически сили, коментира депутатът от ГЕРБ.

Трябва да се търсят възможности да се стабилизира здравната система и да се намерят различни източници на финансиране, за да може да се прилагат новите варианти за лечение, допълни д-р Дариткова. 

Тя коментира и огромния дисбаланс при заплащането на различните медицински специалности. Порочното заплащане на клиничните пътеки доведе до дефицит на някои специалности. Логично, добре платените като кардиология и ортопедия са предпочитани за специализации, а недофинансираните като анестезиология, патоанатомия, педиатрия води до недостиг на тези специалисти. 

Смятам, че въвеждането на диагностично обслужвани групи, както и предстоящият дебат за заплащането на всички специалисти, не само на лекарите, а и на медицинските сестри и другите медицински специалисти ще реши проблема и ще помогне да преодолеем кадровия дефицит, каза д-р Даниела Дариткова. 

Цялото интервю с депутата от ГЕРБ е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35