Има възможност болниците да получат парите си, след като стана ясно, че могат да правят преразход на въведените им лимите до 3 процента, това съобщи в интервю за Радио Пловдив заместник – председателят на БЛС д-р Галина Павлова след проведената среща в НЗОК.
Този бюджет обаче не е достатъчен за пациентите и ги ощетява, смята д-р Павлова.
БЛС ще изчака официалния договор на Касата за изплащането на надлимитната дейност от 19,5 милиона лева и ако отговорът е не, ще бъдат заведени дела. За министъра на финансите здравеопазването приоритет ли е? Защо преди изборите беше казано, че ще средствата ще бъдат дадени, а сега се казва друго? Кога управляващите казват истината – преди или след изборите? - попита заместник – председателят на БЛС.
Тя подчерта, че всички лекарства, които излизат на пазара, дърпат голям ресурс от около 1 млд и 200 -300 милиона лева, колкото са парите за болниците. Като се изключат онкоболните за другите заболявания няма средства и това ще се отрази на пациентите. Ако не се намери механизъм за лекарствата нещата ще излязат от контрол. Дори резервът на Касата няма да бъде достатъчен, коментира Павлова.
Идеята на БЛС е натрупаните и неразплатени задължения от предишни години да се занулят, а бюджетът да бъде поставен на изходна позиция.
Вярваме, че новият министър проф. Николай Петров, който е диалогичен човек, умее да степенува приоритетите и ние ще му дадем подкрепата си. Сред неотложните задачи тя посочи определянето на основния и на допълнителния пакет медицински дейности и дали ще влезе допълнителното здравно застраховане.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...