Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Натрупаните в годините дългове в здравеопазването да се занулят

Има възможност болниците да получат парите си, след като стана ясно, че могат да правят преразход на въведените им лимите до 3 процента, това съобщи в интервю за Радио Пловдив заместник – председателят на БЛС д-р Галина Павлова след проведената среща в НЗОК. 

По думите й, напрежението между съсловието и Касата не е туширано, но е относително спокойно. От НЗОК са поели и ангажимент да направят  корекции в бюджетите на болниците, там където действително има намаления.

Този бюджет обаче не е достатъчен за пациентите и ги ощетява, смята д-р Павлова.

БЛС ще изчака официалния договор на Касата за изплащането на  надлимитната дейност от 19,5 милиона лева и ако отговорът е не, ще бъдат заведени дела. За министъра на финансите здравеопазването приоритет ли е? Защо преди изборите беше казано, че ще средствата ще бъдат дадени, а сега се казва друго? Кога управляващите казват истината – преди или след изборите? - попита заместник – председателят на БЛС.

Тя подчерта, че всички лекарства, които излизат на пазара, дърпат голям ресурс  от около 1 млд и 200 -300 милиона лева, колкото са парите за болниците. Като се изключат онкоболните за  другите заболявания няма средства и това ще се отрази на пациентите. Ако не се намери механизъм за лекарствата нещата ще излязат от контрол. Дори резервът на Касата няма да бъде достатъчен, коментира Павлова.

Идеята на БЛС е натрупаните и неразплатени задължения от предишни години да се занулят, а бюджетът да бъде поставен на изходна позиция. 

Вярваме, че новият министър проф. Николай Петров, който е диалогичен човек, умее да степенува приоритетите и ние ще му дадем подкрепата си. Сред неотложните задачи тя посочи определянето на основния и на  допълнителния пакет медицински дейности и дали ще влезе допълнителното здравно застраховане. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45