Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Броят на бъбречно болните расте непрекъснато

Какви опасности крият за здравето ни високото кръвно налягане и наднорменото тегло? И още – защо е необходимо да се погрижим за бъбреците си, когато тези фактори са налице? Отговор дава инициативата на Фейсбук страницата „Приятели на бъбреците“ – част от националната кампания за информираност и превенция на бъбречните заболявания. По темата – събеседник – проф. Борис Богов – заместник-председател на Националноно сдружение на нефролозите в България и началник  на клиниката по нефрология в Александровска болница. 

Процентът на пациентите в България с клинично бъбречно заболяване през последните години расте неимоверно много. Този факт е забелязан и от Европейската общност, която  инициира ден за превенция на болестта. Основи фактори за увеличаване броя на заболелите е наднорменото тегло и високото кръвно налягане.

Данните са много тревожни – децата от 5 до 18-годишна възраст у нас с наднормено тегло са над 220 хиляди –т.е. около 27%. България стои на пето място в Европа по пациенти с наднормено тегло, като 28% при подрастващите над 20 години са със затлъстяване, а над 40 години – с  40%.  Пациентите с наднормено тегло обаче са и потенциални пациенти на заболяване от захарен диабет. Около 50 до 80% от диабетиците умират от сърдечно-съдови заболявания, а от пациентите с бъбречна недостатъчност – 44% са диабетици, подчерта проф. Борис Богов.  Българските деца са сред най-активно гледащите телевизия, нямат физическа активност, хранят се нерационално, което влияе негативно върху бъбречното им здраве.

Проф. Богов подчерта, че абсурдите са заложени в това, че всички клинични пътеки, отнасящи се до лечение на пациенти с бъбречни заболявания и наднормено тегло, са недофинансирани. Въпреки че има утвърдена здравна стратегия  2014-2020 г., тя няма да доведе до съществен резултат, защото  в доболничната помощ отсъства активност от страна на лекарите, а и Здравната каса не им позволява да правят скрининг на потенциално засегнатите от социално значимите заболявания, като правят съвсем обикновени изследвания, за да потърсят най-ранните маркери за хронично бъбречно заболяване и по този начин да се превантира  изявата му.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18