Обстановката в Асеновград отива към успокояване и основание за това са предприетите от държавата действия. Това коментира пред журналисти вицепремиерът Валери Симеонова след дебата в парламента по мониторингов доклад за 2016 г. за изпълнението на националната стратегия за интегриране на ромите.
Той посочи, че е започнало описването на незаконните постройки, извършват се необходимите констатации и замервания по Закона за устройство на територията. Мисля, че това е пътят - въвеждането на законността и прилагането на закона с цялата му суровост към абсолютно всички етноси, посочи Симеонов.
На въпрос къде ще бъдат настанени хората, чиито къщи ще бъдат разрушени, той отговори, че държавата не може да мисли за всеки, който нарушава закона и от неговите незаконни действия да следват някакви права. Според него тези хора ще се върнат там, откъдето са дошли. Огромна част от тази махала всъщност са пришълци от Стара Загора, от Пазарджик и от Хасковско, съобщи Симеонов. В момента те нарушават и други закони с това, че пребивават не там, където трябва да бъдат и че нямат регистрация, добави той.
Вицепремиерът отбеляза, че следствените действия продължават, установяват се престъпниците, сред които има хора с по няколко дела. Вярвам, че ще бъдат хванати всички, които са провокирали и насърчавали към насилие, коментира Валери Симеонов. Извършват се проверки по отношение на заплахите в социалните мрежи и се установява кои са отправяли заплахи за живот, те също подлежат на санкции и ще бъдат привлечени, добави той.
Според Валери Симеонов проблемите няма да бъдат преодолени, докато не се реши въпроса с капсулирането на циганския етнос в гета. Проблемът са гетата, тези квартали, в които живее обособено само циганско население, което се подчинява само на своите собствени закони, традиции и на своите тартори, смята той. Докато не се реши този казус "държава в държавата", проблемът ще го има, коментира вицепремиерът.
Относно дебата по мониторинговия доклад за изпълнението на програмата за интеграция на ромите, Валери Симеонов се съгласи с изказванията на депутати, че няма никакъв напредък в тази област. Според него трябва да има практически действия.
Помолен да коментира думите на проф. Иво Христов, че ромският квартал Столипиново е център на ислямския фундаментализъм в България, Валери Симеонов изрази притеснения от изказването. Всеки българин се притеснява от такава информация, тя трябва да бъде проверена и при установяване на хората, които го извършват, трябва да се приложи законът, смята вицепремиерът.
Според него у нас има изградени отношения на търпимост и респект между общностите, което е пречка за крайна конфронтация. Обикновено такава конфронтация възниква по битови въпроси и е като кратък взрив, който бързо се потушава и загасва, но не трябва да лежим на това, а трябва да се тръгне от разбиването на капсулираните гета, смята Симеонов.
От парламентарната трибуна по- рано Иво Христов (БСП) заяви, че преди 25-30 години ромското малцинство било интегрирано в България, а след това тези хора са изхвърлени от реформиращата се икономика. Оттам тръгват всичките проблеми, смята Христов. Той добави, че "Столипиново" е най-голямото гето в страната, а може би и в Европа, и в него се намира огнището на ислямския фундаментализъм в България.
"Ромите са капсул-детонатор за взривяването на България. Така както албанците бяха капсул-детонатор за взривяване на Югославия", каза Христов.
Ескалиралото напрежение и протести в Асеновград заради ромското насилие и мерките, които местната власт взема за решаване на исканията на протестиращите асеновградчани бяха дебатирани на днешната сесия на общинския съвет.
Според общинските съветници от ГЕРБ Костадин Яков и Борислав Радославов още преди година те са предупредили за назряващия конфликт, но от страна на градската управа не са взели мерки. Те обвиниха общинската власт в неглижиране на проблема и припомниха думите на заместник - кмета Мария Вълканова, че нарушения няма.
Те съобщиха, че още през 2015-та година Районното управление на полицията е предупредила администрацията, че има преселници от съседни градове и общини без адресна регистрация, че има незаконно строителство.Кметът на община Асеновград Емил Караиванов отново заяви, че са предприети мерки срещу незаконното строителство в ромските махали, незаконно пребиваващите в общината и движението на каруци.
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..