Хубаво е, че се събраха толкова институции, държавата показа, че я има, поне декларира, че има желание да чуе и да обещае мерки срещу агресията срещу лекарите. Оптимистичното очакване е на д-р Десислава Кателиева.
То е реакция след проведената среща на министрите на здравеопазването и на здравеопазването, главния прокурор, представители на правосъдното министерство и на лекарското съсловие, на която се набелязаха мерки срещу нападанията над лекари.
Паник бутони има във всяка новозакупена линейка, но те не работят, лекарите са нападани не в колата, а на адреса на повикването, чака се дълго за полиция ако въобще успееш да стигнеш до телефона си, за да го направиш...- това е част от условията на труд и риск на спешните медици, за които д-р Кателиева разказва в интервюто.
Тя допълни, че в т.нар. "рисковите квартали" няма реална защита, лекарите са абсолютно оголени, но от друга страна постоянното влизане в тях с патрулка не е много уместно. Д-р Кателиева уточни, че в тези най- бедни махали има много болни хора, които действително се нуждаят от спешна лекарска помощ, но когато има предварителна информация за пострадали в скандал, наркомани или други рискови групи трябва да има придружаващ полицейски екип.
Практиката на дежурния прокурор, която ще се въведе след спомената среща би била добра, каза д-р Кателиева - "Дано тя да проработи, защото досега владее чувството на безнаказаност".
Целият разговор чуйте в звуковия файл.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..