Защо аргументите на жителите на с. Труд за замърсения въздух, шума и вибрациите от централата за преработка на биогаз не доведоха до приемливо решение за страните в спора и защо заявеното от Инсталациятаново инвестиционно намерение за разширяване на дейността мотивира жителите на с. Труд да докажат, че функционирането й е не само опасно за здравето, но и незаконно. Спестена или неправилно разбрана е информацията в публичното пространство –в конферентна връзка кметът на с. Труд Красимир Минков и управителят на Централата за преработка на биомаса Яков Джаров.
Кр.Минков: Има много пропуски в документацията. Нашият инициативен комитет с председател Ани Марлакова и членовете му станаха почти специалисти и сами откриват нередности, които не би трябвало да ги има. Тяхното инвестиционно намерение за разширяване на суровинната база през октомври м.г. пак беше входирано и хората реагираха. Беше отхвърлено, но сега за втори път се събираме по този повод. Сега населението на с. Труд взе същото решение. Входираните жалби са над 80.
Яков Джаров: Г-н кметът се изрази правилно. Не става въпрос за разширяване на дейността, а за разширяване на суровинната база. Разширяване на инвестиционното намерение в случая не означава ново строителство, не означава увеличаване на капацитета, на мощността. Няма никакво ново строителство, дейността си остава същата, но с изключение на това, че искаме разширяване на суровинната база – да имаме законното право да влагаме някои други суровини – плодове. Това е законовия ред, по който трябва да преминем, за да получим разрешение да използваме и това като суровина. .
Кр.Минков: Миризмата, която и досега усещаме, е доста неприятна и не мога да си представя, когато започнат да се влагат материали, цитирам, негодни за консумация или преработвани от хлебопекарната, сладкарската промишленост, отпадъци от алкохолната ферментация – джибри, бирена каша, бирена мая, отпадъчни материали от хранително-вкусовата промишленост – олиа, маргарини, масла и продукти на тяхна основа, зеленчуци. Представяте ли си всичко това, ако да се вкарва за ферментация и да се обработва, как ще замирише и ще заприличаме на сметище. Наистина, от есента понамаляха миризмите, но все пак ги има, макар и по-рядко. И сега ми звънят хора нощно време с молба да направя нещо. Ако се включат и новите суровини от инвестиционното предложение, вече не зная на какво ще замирише и хората се притесняват с основание. Очакваме решение и от институциите, но вече мина повече от година, имаше избори, смяна на правителства, вече парламентът работи, а решение няма.
Яков Джаров: Преминахме десетки проверки от десетки институции. Не мога да посоча институция в държавата, която да не е идвала на проверка. Направиха замервания от въздуха в селото до изхода – каквото изхвърляме ние в атмосферата и всички изследвания показват, че сме в нормите. Направиха обаче откритие как селската канализация изтича направо в реката и това е доказуемо. Нашата работа е и еко- и био- и това не е казано от мен, а е резултат от проверките.
Кр.Минков: Водите, които Вие, г-н Джаров, наричате „обратни“, те са дъждовни води и наистина има къщи, които са се включили неправомерно, но това е от 50 години и водите са заустени в реката. Досега никога не е мирисало, а откакто започнахте работа...
Яков Джаров: Ние бяхме съпричастни с вас, докато поддържахме нормален диалог, но вие го прекъснахте по неясни причини., заедно търсим проблемите, казвате, че има проблем, но не казвате какъв е той. Пречеха ви камионите, предложихме да направим път, спряхте да говорите на тази тема. Сега ви пречат суровините, каквото трябва ще докажем. Винаги сме били съпричастни с населението на Труд и готови, ако има проблем, да го остраним. Но този проблем да бъде ясно формулиран, а не една група хора да се подиграват с институциите и постоянно да пускат жалби за какво се присетят.......Благодаря ви за това, че казахте, че вече няма миризми. Не се съгласявате сега с разширението на суровинната база – с това, да използваме ябълки и сливи. Във всяка къща жителите на Труд правят домашна ракия и имат джибри на открито, а нашата инсталация е запечатана, така че дали слагаме силаж или банани, няма значение... Ще го приемем.
Кр.Минков:....но всичко това с оборски тор и силаж, и бирени маи, и каши – не зная какво ще се получи от тази комбинация. Не сме против никой инвеститор, но стига това да не е срещу здравето и дискомфорта на населението. Всеки е добре дошъл, но да се съобрази с инфраструктурата, отстоянието и т.н., да работят, но да не притесняват населението с тежкотоварните камиони, миризмите и т.н.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..