Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подценява се ресурсът на ромската общност в България

Да се проучи кой е виновен за конфликта в Асеновград, призова Асен Колев

България трябва да използва труда на ромите, защото ако се запази досегашната тенденция, страната е изправена пред много сериозни изпитания.

Вместо да се внасят 5-6 000 души от различни страни да работят дали по Черноморието или другаде, българската икономика е по-добре да се обърне към ромите. Важно е обаче на първо място да бъде поставено образованието, подчерта Асен Колев, д-р по философия и председател на център "Инфо рома". 
Продължава да се подценява ресурсът на ромската общност, където има сериозни резерви за икономиката на нашата страна. През последните 30 години има сериозно връщане назад по отношение на образованието сред ромите. Сега в който и квартал да отидете, 20-25-годишни младежи не говорят български и не могат дори да се подпишат, а обществото подценява този проблем, смята Колев.

Много от ромските деца отиват в първи клас, без да знаят български и без да имат елементарни навици за учебен процес. Така детето още в началото е комплексирано, не може да се изразява, дори за нещо елементарно, и оттам нататък тези деца едвам стигат до четвърти клас. После се връщат назад, а до 8-ми клас се водят про форма в училище, за да не се изгубят субсидиите. 

Обучението на децата в ромските квартали е на много ниско ниво - да се прехвърли цялата вина върху родителите не е правилно. Трябва обаче и учителите да са отговорни за това - огромни финансови средства се дават от държавата, а какви са резултатите, заяви Асен Колев. 

По повод нестихващите протести в Асеновград, той подчерта, че до момента са успели с екип и в Асеновград, и в Столипиново да регулират донякъде активността и да убедят хората, че общината и полицията правят всичко, за да не се стигне до сериозни конфликти.

Крайно време е да се проучи всъщност кой е виновен за конфликта и как се е развил той. Не бива инициативният комитет да превръща един инцидент между 5 души в етнически конфликт - това е твърде опасно за държавата ни и за прекрасния ни град, заяви още Асен Колев. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54