Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Много е важна подкрепата на Франция за Еврозоната и Шенген

Но това да не е сделка срещу свободата на придвижване на нашите работници в ЕС

| обновено на 28.08.17 в 10:48

Разговор в програма "Точно днес" на Радио Пловдив с икономиста Румен Гълъбинов. Говорим и  за това доколко важно е за България - Франция да ни подкрепи за влизане в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие със седалище в Париж.

Румен Гълъбинов:  Много важно за България е да получим подкрепа от Франция за членството ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Това е една организация, която е със седалище в Париж и е с дългогодишна, десетилетна история и в нея са събрани всички силни световни икономики, не само на държавите от Европейския съюз, но Съединените щати, Япония, Канада, Австралия и т. н.

Другото, за което вие като прочетохте заглавията от френските вестници ми прави впечатление е за т. н. теми, свързани със социалния дъмпинг,  касаят международните командировки примерно на шофьори, строителни работници, хора, които работят в туризма от източноевропейски страни в западноевропейски страни  и по какъв начин това влияе на пазара на труда.  

Българите в различните сезони варират между 30 и 50 хиляди човека  се оценява потенциала на този пазар за България. 

Но като добави хора от Румъния, като добави хора от други държави като Полша, Чехия, Словакия, Унгария тогава оценките на този пазар са, че над 300 хиляди човека ги касаят командировъчните условия, т. е. това са хора, които се наемат в източноевропейските държави от фирми. След това се командироват на работа в западноевропейски държави, където тези специалисти, тези професионалисти съответно работят за по-ниски възнаграждения, тъй като са се съгласили при подписването на договора. 

Примерно както е при международните шофьори, съгласили са се на 2 000 или на 2 500 евро, но ако във Франция трябва да се наеме френски шофьор за международни преводи той може би няма да се съгласи дори и на 6 000 евро, ще иска повече. И тук идват страховете, притесненията и недоволството примерно на френските синдикати, които съответно се оплакват, че изпитват конкуренция. 

Всъщност, това е  идеята на ЕС и на  общия европейски пазар, включително и общия европейски трудов пазар – да е отворен, да има конкуренция, да има свободно движение на работна сила, капитали, стоки и услуги. 

Така че въпросът е доста деликатен, спорът се води от дълго време за тези командировки и в крайна сметка държавите от Централна и Източна Европа, включително България.

Ние трябва много внимателно да прецизираме каква да бъде нашата позиция в едни такива разговори и ние да имаме позиция, с която да защитим националния интерес на нашите работници и служители на общия европейски трудов пазар.

Преди десетина година преките чуждестранни инвестиции у нас достигаха до 30 % от  брутния вътрешен продукт. Сега обаче за съжаление последните 3 – 4 години ние имаме слаби резултати в привличането на инвестиции.

Макрон предлага подкрепа на България за ERM2 и Шенген в замяна на подкрепа за френските профсъюзи. Смятам, че зад понятията социален дъмпинг и социална справедливост се крият страховете и недоволството на френските синдикати, които изпитват силна конкуренция на трудовия пазар. Социален дъмпинг няма ако хората си работят законно независимо къде се намират в ЕС.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58