Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството на догоните е изумително

| обновено на 30.08.17 в 09:33

Да посетиш страната на догоните е предизвикателство. Там от хилядолетия живее в затворена среда племе, което се казва догони.  Изолирано в своя свят, то се е превърнало в синоним на духовността, миротворчеството и духовна извисеност. Страната на догоните е в Мали на платото Бандиагара. Дълго е 220 км., височината е от 100 до 500 метра. Селцата на догоните от глина и камък са в основата на платото, което е природно чудо. Енергийното излъчване е като на Гранд Каньон. На върха на платото, човек се чувства извисен.

 Художникът Жорж Трак разказва за тази експедиция, която е изключително емоционална с преживявания, срещите с местните хора и паралелите с родната история. Техните танци приличат на нашите кукери с маски и облекла със сродни багри. Подобен е ритъмът на тъпаните и подскоците на танцьорите.

Начинът им на живот е, както преди 2000 или 3000 години. Водата се вади от дълбоки кладенци, няма ток.  Когато човек стъпи там,  изчезва представата за съвременния свят, в който живеем. Това не е атракция, това е истина, хората се борят с всички тези проблеми, и ги решават.

Жорж Трак сподели, че преминавайки през времевата граница, човек преоценява всички придобивки на цивилизацията. Задава си въпроси. Къде е нашето място в културната световна история? Отговорът е, че докосването до естествения и магичен свят на догоните, те кара да осмислиш дребните неща и променя начина на мислене. Вече не си същият.

Интервюто с художника Жорж Трак е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02