В програма "Точно днес" разговаряме с Мария Георгиева, директор на Агенцията по заетостта-Пловдив, за да каже как родители на малки деца от 0 до 5 години могат да се върнат обратно на работа, и да поверят децата на грижите на баба, която да получава и заплата.
Близо 2000 семейства от цялата страна ще имат възможност да получат детегледачи за период от 18 месеца по проекта "Родители в заетост", финансиран от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".
От 29 септември до края на октомври във всички бюра по труда в страната ще се приемат заявления по образец от родители, чиито деца не са приети в ясла или детска градина и имат нужда от детегледач, за да се върнат родителите на работа или да потърсят такава.
При голям интерес от страна на родителите, финансовият ресурс от 20 млн. лв. може да бъде увеличен, а срокът за подаване на заявления за кандидатстване ще бъде удължен, каза Мария Георгиева.
До две седмица ще бъде готов и електронният вариант на заявлението за кандидатстване. Изискванията към родителите, които кандидатстват по "Родители в заетост", е да бъдат в отпуск по майчинство за отглеждане на дете, ако са наети по трудово или служебно правоотношение, да са безработни или самонаети лица.
Изборът на детегледач ще бъде изцяло на семейството, чието дете ще бъде отглеждано. Важно условие е родителят да докаже, че е направил постъпления да запише детето си в ясла или детска градина, но то не е било класирано. Детето трябва да е на възраст до 5 години.
Няма ограничение за наличието на родствени връзки между родителите и детегледача, нито ограничение по отношение на възрастта на детегледача.
Детегледачите ще подписват трудов договор за 8-часов работен ден с Агенцията по заетостта и ще получават месечно възнаграждение в размер на минималната работна заплата. Договорът ще е с 6-месечен изпитателен срок, през който родителите имат право да го прекратят, ако не са доволни от грижите за детето си, уточни още Георгиева.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...